2η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (5-1) από την Πόρτο. Ο Ταρέμι σκόραρε το πρώτο (12) και το τρίτο (42’) γκολ της Πόρτο, ο Εβανίλσον έκανε το 2-0 στο 40’, ο Μαρκάνο σκόραρε για το 4-0 στο 68’ και ο Μαρτίνεθ για το 5-0 στο 76’, η Μαρίτιμο μείωσε με τον Βινκ στο 88’.

Εκ προοιμίου πολύ δύσκολο το έργο της πρεμιέρας για τη Μαρίτιμο, εντός προγράμματος η ήττα στο “Ντραγκάο” για τους νησιώτες και ακατάλληλο για συμπεράσματα το παιχνίδι.

Ήταν θαρραλέα η προσέγγισή της στην έδρα της νταμπλούχου, απείλησε νωρίς σε δύο περιπτώσεις, ο κίπερ Κόστα είχε απάντηση σε αμφότερες. Αυτήν όμως πλήρωσε εν πολλοίς για το βαρύ σκορ, επιχείρησε να χτίσει επιθέσεις, αλλά τα λάθη στο build up οδήγησαν σε φάσεις και γκολ των “δράκων”. Δεν κατάφερε να διαχειριστεί το πρέσινγκ του Κονσεϊσάο, μπροστά όμως άξιζε ένα γκολ.

Δίχως κανένα νέο πρόσωπο ξεκίνησε στο Οπόρτο, όλοι οι βασικοί ήταν και στο περσινό ρόστερ της ομάδας, πέρασαν ως αλλαγές οι νεοφερμένοι φορ Μορένο, Ραμίρες και ο χαφ Βέγκα.

Κάλεσμα στον κόσμο της ομάδας έκανε ο κόουτς Σεάμπρα ενόψει Τσάβες, σε ένα ανακαινισμένο γήπεδο, με στόχο να δημιουργήσουν μία θερμή ατμόσφαιρα. Παράλληλα προειδοποίησε για τη δυναμική των φιλοξενούμενων.

Νέα προσθήκη (δανεικός) ο 20χρονος Ισπανός εξτρέμα Αντόνιο Σαρσάνα από την Σεβίγια.

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 3/4 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΤΣΑΒΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Γκιμαράες. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Αντρέ Σίλβα στις καθυστερήσεις του ημίχρονου. Στο 82’ η Γκιμαράες έμεινε με 10 παίκτες (Σεμέδο) και στο 95’ με εννέα (Ίντιο).

Ο ενθουσιασμός της επιστροφής στην Primeira Liga μετά από τέσσερα χρόνια δεν αποτυπώθηκε σε βαθμολογικό όφελος για την Τσάβες στην πρεμιέρα της προηγούμενης Κυριακής.

Φάνηκε καλά προπονημένη ομάδα, με ξεκάθαρο πλάνο και αποτύπωμα του κόουτς Καμπέλος, αλλά τα χαλούσε στις τελικές επιλογές της. Ισορροπημένο το παιχνίδι απέναντι στην πιο ποιοτική και πιο έμπειρη Γκιμαράες, πλήρωσε μία αδράνεια της άμυνας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Μόχθησε στην επανάληψη, είχε κενά όμως στο transition και κινδύνεψε με δεύτερο γκολ πριν αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα. Πίεσε στο φινάλε, αλλά μάταια.

“Κάναμε ότι μπορούσαμε στην προετοιμασια του αγώνα για να πάρουμε αποτέλεσμα απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο, που είχε και αγωνιστικό ρυθμό. Είχαμε καλά κομμάτια στο παιχνίδι, αλλά θα έπρεπε να είμαστε πιο αποφασιστικοί. Υπήρχε άγχος σε αρκετούς παίκτες που έπαιζαν για πρώτη φορά στη μεγάλη κατηγορία, αλλά όσο περνούσε το παιχνίδι προσαρμόστηκαν.” δήλωσε ο κόουτς Καμπέλος, ενώ εμμέσως ζήτησε κι άλλη μεταγραφική ενίσχυση.