* No Goal τα 9/11 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (28/10): Πάσος Φερέιρα – Μαρίτιμο 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Αρούκα. Ο Μουχίκα πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 34ο λεπτό.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για τη Μαρίτιμο, αδυνατεί να βρει λύσεις μακριά από τη Μαδέιρα και διατηρήθηκε στη θέση των μπαράζ παραμονής, στο -6 από την “σωτηρία”.

Μπήκε καλά στο σαββατιάτικο ματς με την φορμαρισμένη Αρούκα, απείλησε νωρίς και είχε τον έλεγχο του ρυθμού μέχρι το προβάδισμα των γηπεδούχων, στην πρώτη τους φάση. Έκλεισε το πρώτο μέρος με νέα ευκαιρία σε στατικό, αλλά στην επανάληψη άρχισε να χάνει την ισορροπία της. Η Αρούκα δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στο χώρο για να “καθαρίσει” το ματς, ανήμπορη να παράξει παιχνίδι όσο περνούσαν τα λεπτά η Μαρίτιμο, εμφανώς κουρασμένοι οι παίκτες της.

“Αυτό είναι το ματς της σεζόν, δεν υπάρχει αμφιβολία. Υπάρχει πίεση και στις δύο πλευρές. Και οι δύο ομάδες έχουν δείξει ότι παλεύουν κι έχουν βελτιωμένη εικόνα το τελευταίο διάστημα.” δήλωσε ο κόουτς Γκόμες για το σημερινό παιχνίδι.

Δεν μπορεί να υπολογίζει τους τραυματίες Σάντος (στόπερ) και Μπελτράμε (μέσος), ενώ έχει θέσει εκτός ομάδας τους Λίσα (φορ) και Περέιρα (εξτρέμ). Στα θετικά, εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Μοσκέρα (στόπερ).

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από τη Φαμαλικάο. Η Πάσος προηγήθηκε με τον Ερνάνι στο 34ο λεπτό, αλλά η Φαμαλικάο γύρισε το παιχνίδι με Κάντις (41’) και Χάιμε (70’ & 87’).

Σημαντικό πλήγμα στο ηθικό της επέφερε η ήττα του περασμένου Σαββάτου, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε αυτή, με την οποία διατηρήθηκε σε θέση υποβιβασμού.

Η Φαμαλικάο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, απείλησε σε στατική φάση και είχε γεμάτο δοκάρι λίγο αργότερα σε ροή αγώνα. Απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες η Πάσος και με υπέροχη ατομική προσπάθεια πήρε κεφάλι στο σκορ. Δεν διαχειρίστηκε σωστά όμως το προβάδισμά της, βρέθηκε εκτεθιμένη σε κατάσταση transition για την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα και στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε άγχος στο παιχνίδι της. Ποιοτικότεροι οι φιλοξενούμενοι, γύρισαν το παιχνίδι με δύο όμορφα γκολ.

“Το κλειδί είναι να έχουμε δυνατή νοοτροπία, ανταγωνιστικό πνεύμα και το κουράγιο να παίξουμε σωστά. Δεν πρέπει να έχουμε άγχος, πρέπει να αντιληφθούμε ότι διαθέτουμε τις ικανότητες να πετύχουμε τον στόχο της παραμονής […] Πιστεύω ότι το παιχνίδι θα έχει γκολ.” δήλωσε ενόψει του ταξιδιού στη Μαδέιρα ο κόουτς Πεϊσότο.

Οι οπαδοί της ομάδας πήγαν στην τελευταία προπόνηση για να ενθαρρύνουν τους παίκτες πριν μπουν στο αεροπλάνο. Δεν ταξίδεψε ο βασικός κίπερ Μαραφόνα που εκτίει τη 2η από τις τρεις αγωνιστικές τιμωρίας του. Αντιθέτως εξέτισε ο Ντελγάδο (δεξί μπακ).