10η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-2) και αποκλεισμός στο Κύπελλο από τη Μάφρα. Η Μαρίτιμο προηγήθηκε δις με Μέντες (21’) και Σάντας (59’), αλλά στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκε, δευτερόλεπτα αφότου έμεινε με 10 παίκτες. Στην παράταση δέχθηκε δύο ακόμη γκολ.

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι η ομάδα της Μαδέιρα, αποκλείστηκε και στο Κύπελλο το προηγούμενο Σάββατο και παραμένει δίχως νίκη στην σεζόν, με μόλις έναν πόντο στα 10 φετινά παιχνίδια της! Βέβαια το Κύπελλο ήταν πολυτέλεια για μία ομάδα με ξεκάθαρο πρόβλημα φυσικής κατάστασης.

Στο πρωτάθλημα ωστόσο προέρχεται από την καλύτερη φετινή της εμφάνιση. Προ δύο εβδομάδων στο “Ντο Μπέσα” έβγαλε αντίδραση και θα μπορούσε να έχει γυρίσει το ματς με την Μποαβίστα (1-1), έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και πέναλτι. Αμυντικά δεν ήταν ασφαλής και πάλι, δέχθηκε αρκετές ευκαιρίες.

Επιστρέφουν οι αμυντικοί Ματέους και Βίτορ Κόστα, ο δεύτερος εξέτισε τιμωρία. Παραμένουν εκτός οι στόπερ Ζούνιορ, Μοσκέρα, ο Μορένο (φορ), ο Σόουζα (χαφ) και οι τερματοφύλακες Σίλβα και Τεϊσέιρα. Επιπλέον τιμωρημένος είναι ο χαφ Σονιόρα, που αποβλήθηκε στο Κύπελλο.

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ στα 10/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΑΡΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Φοντίνιας για το Κύπελλο. Ο Νταμπάγκ άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό και ο Μάρκες πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 79’.

Εύκολο το έργο της το προηγούμενο Σάββατο στο θεσμό του Κυπέλλου, προκρίθηκε στους “32” του θεσμού με διπλό στην έδρα ομάδας της Γ’ κατηγορίας και διεύρυνε το αήττητο σερί της στα τέσσερα παιχνίδια (2-2-0).

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την πλέον εντυπωσιακή νίκη της σεζόν της, ανέτρεψε το σκορ απέναντι στη Φαμαλικάο (4-1 εντός) με ωραίο, κάθετο ποδόσφαιρο και εντυπωσιακά μακρινά τελειώματα. Έχει επιστρέψει “καυτός” ο Παλεστίνιος φορ Νταμπάγκ, σκόραρε περνώντας αλλαγή στα δύο τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, σκόραρε και στο Κύπελλο ως βασικός.

Δίχως αξιοσημείωτες απουσίες η αποστολή της ομάδας για τη Μαδέιρα.