Προημιτελική φάση

*Νοκ-άουτ αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Στο πρωτάθλημα: Μέχελεν – Έουπεν 1-3

ΜΕΧΕΛΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μέχελεν προέρχεται από την απρόσμενη εκτός έδρας ήττα με αντίπαλο τη Ζούλτε Βάρεχεμ (3-2). Απρόσμενη κυρίως λόγω της διακύμανσης που είχε το σκορ, αφού η ομάδα του Βράνκεν προηγήθηκε δύο φορές στο παιχνίδι, αλλά δέχτηκε δύο τέρματα στις καθυστερήσεις. Νωρίτερα, η Μέχελεν επικράτησε της Γάνδης εντός έδρας με σκορ 4-3, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου και του αγωνιστικού στυλ στο Βέλγιο. Μετρά δύο νίκες και μία ισοπαλία σε πέντε ματς στις εγχώριες διοργανώσεις. Για το θεσμό του Κυπέλλου, στον προηγούμενο γύρο, νίκησε στην παράταση τη Σερκλ Μπριζ με σκορ 2-1 και την άφησε εκτός συνέχειας. Επίσης, κλείνει το έτος με το παιχνίδι κόντρα στη Σερένγκ εντός έδρας. Όσον αφορά την αποστολή είναι εκτός λόγω Covid-19 ο Σχόοφς, ενώ δεν είναι διαθέσιμοι επίσης οι Ένγκβαλ, Γουόλς, Κάιπερς.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 3-2 εκτός έδρας από τη Ζούλτε Βάρεχεμ, για το πρωτάθλημα. Στο 37’ ο Μράμπτι έκανε το 0-1 του ημιχρόνου, όμως στο 53’ ο Φόσεν ισοφάρισε σε 1-1. Στο 74’ ο Στορτμ έκανε το 1-2 για τη Μέχελεν, όμως στο 90+1 ο Ντε Νέβε ισοφάρισε σε 2-2 και στο 90+6’ ο Ντομπέ έκανε την ανατροπή και χάρισε τη νίκη στη Ζούλτε Βάρεχεμ.

Μέχελεν Στατιστικά

*5/6 ματς με G/G (δες το στη betshop bonus εγγραφησ)

*6/6 παιχνίδια τελευταία έληξαν με over 2.5 τέρματα

*Σκοράρει σε 9/10 αναμετρήσεις ως γηπεδούχος

ΕΟΥΠΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Έουπεν δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της με αντίπαλο τη Σαρλερουά (0-4), υπέστη βαριά ήττα και δείχνει να μη διανύει περίοδο φόρμας συνολικά. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα καθώς προηγήθηκε εκείνη από την Άντβερπ εκτός έδρας, με σκορ 4-2 για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τρεις ήττες στα πρόσφατα πέντε ματς σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Κλείνει τις υποχρεώσεις της για το έτος με την αναμέτρηση κόντρα στη Σιντ-Τράιντεν για το πρωτάθλημα. Προέκυψαν σημαντικά προβλήματα μετά το ματς με την Άντβερπ, καθώς τραυματίστηκαν οι Νούχου, Καγέμπε, Εμπαλό και Κόολς και δεν είναι διαθέσιμοι για την προσεχή αγωνιστική. Εκτός και οι Ρότσα, Κονέ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 0-4 εντός έδρας από την Σαρλερουά, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 8’ ο Γκολιζαντέ σκόραρε για το 0-1 και στο 22’ ο Νίκολσον πέτυχε δεύτερο τέρμα για το 0-2. Στο 42’ ο ίδιος παίκτης σημείωσε τρίτο γκολ για το 0-3 και στο 49’ ο Νίκολσον ολοκλήρωσε το χατ-τρικ για το τελικό αποτέλεσμα.