6η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 3 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΜΕΧΕΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-3 εκτός έδρας, της Βέστερλο, για το πρωτάθλημα. Στο 19’ ο Στάσιν και στο 27’ ο Φρίγκαν σκόραραν για το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 74’ ο Σχόοφς μείωσε σε 2-1 και στο 76’ ο Μάντσεν χρεώθηκε αυτογκόλ για το 2-2. Στο 84’ ο Λάουμπερμπαχ σκόραρε και ολοκλήρωσε την ανατροπή για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μέχελεν εντυπωσίασε για δεύτερο σερί παιχνίδι και πήρε μια σπουδαία νίκη, ιδίως με βάση την εξέλιξη που είχε η αναμέτρηση. Πέρασε από την έδρα της Βέστερλο (2-3) κάνοντας επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος, από το εις βάρος της 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Δεύτερη σερί επιτυχία για τους “Μαλινουά” που συνέτριψαν νωρίτερα την Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ εντός έδρας, με σκορ 4-0.

Είναι δύο αποτελέσματα που κάνουν τον Στέφεν Ντεφούρ να χαμογέλα και να αισιοδοξεί, παρότι η εκκίνηση στη σεζόν δεν ήταν επιτυχημένη και είχε τέσσερα ματς δίχως νίκη. Έκανε ντεμπούτο ο επιθετικός Πφλούκε και ο μέσος Κονατέ, οι οποίοι μπήκαν ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, φεύγει για τη Στουρμ Γκρατς ο Λαβαλέ. Εξακολουθεί να είναι εκτός ο μπακ Μπολινγκολί με τραυματισμό.

Μέχελεν Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις είχαν under 2.5 γκολ

*3/5 ματς τελευταία έληξαν με No Goal

*Δέχεται γκολ σε 7/10 τελευταία εντός

ΕΟΥΠΕΝ

Προηγούμενο ματς: Επιβλήθηκε με σκορ 3-1 εντός έδρας, της Λέουβεν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 23’ ο Μανιέ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0 του ημιχρόνου. Στο 49’ ο Νούχου σκόραρε για το 2-0, ενώ στο 86’ ο Τσαρλς-Κουκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 81’ ο Σχράιφερς με εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 3-1. Στο 90’ ακυρώθηκε τέρμα των φιλοξενούμενων.

Η Έουπεν είναι σε καλή κατάσταση φέτος, είναι ενδεικτικό ότι σε πέντε αγωνιστικές στο νέο πρωτάθλημα, έχει υποστεί μόλις μία ήττα, από ανώτερο μάλιστα αντίπαλο, όπως είναι η Κλαμπ Μπριζ. Προέρχεται από την επιτυχία κόντρα στη Λέουβεν (3-1) εντός έδρας, ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά το 1-3 επί της Κόρτραϊκ, ως φιλοξενούμενη.

Τρεις νίκες και μία ισοπαλία ο απολογισμός των θετικών αποτελεσμάτων για τα “Πάντα”, υπάρχει μεγάλη ικανοποίηση για την εικόνα της ομάδας υπό τις οδηγίες του Φλόριαν Κόφελντ. Θα μπορούσε να είναι καλύτερη η συγκομιδή, αν δεν έχανε προβάδισμα δύο τερμάτων στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός αποστολής οι Μπιτουμαζαλά, Μπιάζεκ, Μέβαλντ, δύσκολα επίσης, ο αμυντικός Γκόρεντς.