*Διεθνές φιλικό.

*Η Σκωτία παραμένει αήττητη στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (2-1-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Euro

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Παθητική στάση κράτησε το Λουξεμβούργο με αντίπαλο την Νορβηγία, από την οποία γνώρισε, τελικά, την ήττα χάρη σε γκολ του Χόλαντ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων στη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση πριν από τέσσερις μέρες. Οι Σκανδιναβοί είχαν το πάνω χέρι σε αυτή, παρουσιάστηκαν κινητικοί, ωστόσο δεν δημιούργησαν πολλές σοβαρές ευκαιρίες μπροστά από τα αντίπαλα καρέ. Την ίδια ώρα ο Λουξεμβούργο δεν απείλησε σε καμία περίπτωση την εστία του τερματοφύλακα Χάνσεν, αλλά κρατούσε την ισοπαλία μέχρι και τη συμπλήρωση των 90′.

“Πραγματοποιήσαμε σχεδόν την τέλεια εμφάνιση για 92 λεπτά, το γεγονός πως οι Χόλαντ και Σέρλοτ κατέγραψαν μόλις μία ευκαιρία σημαίνει κάτι”, είπε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός Χολτζ. Το Λουξεμβούργο θα φύγει σε …καλοκαιρινές διακοπές μετά τη σημερινή φιλική αναμέτρηση, ενόψει της συνέχειας των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στις αρχές Σεπτέμβρη.

Εθνική Λουξεμβούργου ρόστερ

Τερματοφύλακες: Φοξ (Ζενές ντ’Ές), Μόρις (Ουνιόν Σεντ-Ζιλουάζ), Σον (Βιλτς) – Αμυντικοί: Κάρλσον (Καρλσρούη), Σανό (Νιου Γιορκ Σίτι), Τζόγκοβιτς (Μάγκντεμπουργκ), Γιανς (Σταντάρ Λιέγης), Μαχμούτοβιτς (Λβιβ), Μάρβιν Μάρτινς (Κάζα Πία), Σελίμοβιτς (ΟΦΗ) – Μέσοι: Μπαρέιρο (Μάιντς), Μπόνερτ (Μάιντς), Κρίστοφερ Μάρτινς (Γιουνγκ Μπόις), Φίλιπς (Βιλτς), Σινάνι (Βάασλαντ-Μπέβερεν), Σκεντέροβιτς (Πρόγκρες), Ολιβιέ Τιλ (Βόρσκλα Πολτάβα), Σεμπαστιέν Τιλ (Σέριφ Τίρασπολ), Βέιγκα (Βιλαφρανκέζ) – Επιθετικοί: Άλβες ντα Μότα (Ντεζεντσάνο), Κούρτσι (Μάιντς), Ντεβίλ (Ζααρμπρούκεν), Ροντρίγκες (Ντινάμο Κιέβου).

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε (1-0) από τη Νορβηγία. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Χόλαντ στις καθυστερήσεις.

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 & NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Δεν σκόραρε στα 4/7 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε νόμιμα στην Betshop (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)
21+ ΚΕΘΕΑ: 1114 Ρυθμιστής εμπορικής επικοινωνίας: ΕΕΕΠ

ΣΚΩΤΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μία ανάσα από μία σπουδαία νίκη, έστω σε φιλική αναμέτρηση, έφτασε η Σκωτία πριν από τέσσερις μέρες κόντρα στην Ολλανδία. Τελικά, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2) στο “Estádio Do Algarve” της Πορτογαλίας. Άκρως αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι, έδωσαν την κατοχή της μπάλας στους “οράνιε” που ήταν πιο κινητικοί, χωρίς ωστόσο να τους δημιουργούν σοβαρά προβλήματα στα μετόπισθεν. “Βρισκόμαστε εδώ πέρα για κάποιο λόγο, πιστεύουμε πως αξίζουμε τη συμμετοχή μας στα τελικά του Euro 2020.

Εύχομαι να κάνουμε μία καλή πορεία, ανυπομονούμε να δείξουμε σε όλους τις δυνατότητές μας”, υπογράμμισε ο 26χρονος μέσος της Σέλτικ, Ράιαν Κρίστι, ο οποίος κατέγραψε την 19η συμμετοχή του με το εθνόσημο (τέσσερα γκολ). Θυμίζουμε πως η Σκωτία έδωσε για τελευταία φορά το “παρών” στα τελικά ενός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος το μακρινό 1996! Στην εναρκτήρια μάχη της θα αντιμετωπίσει την Τσεχία στην Γλασκώβη στις 14 του μηνός.

Εθνική Σκωτίας Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Μάρσαλ (Ντέρμπι), Γκόρντον (Χαρτς), ΜακΛάγκλιν (Ρέιντζερς) – Αμυντικοί: Ο’Ντόνελ (Μάδεργουελ), Ρόμπερτσον (Λίβερπουλ), Χάνλεϊ (Νόριτς), Τίρνι (Άρσεναλ), Τέιλορ (Σέλτικ), Γκάλαγκερ (Μάδεργουελ), Κούπερ (Λιντς Γιουνάιτεντ), Πάτερσον (Ρέιντζερς), Χέντρι (Οστάνδη), ΜακΚένα (Νότιγχαμ Φόρεστ) – Μέσοι: ΜακΤόμινεϊ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), ΜακΓκίν (Άστον Βίλα), ΜακΓκρέγκορ (Σέλτικ), Φλεκ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ), Άρμστρονγκ (Σαουθάμπτον), Τέρνμπουλ (Σέλτικ), Γκίλμουρ (Τσέλσι) – Επιθετικοί: Ντάικς (ΚΠΡ), Άνταμς (Σαουθάμπτον), Κρίστι (Σέλτικ), Νίσμπετ (Χιμπέρνιαν), Φρέιζερ (Νιουκάστλ), Φόρεστ (Σέλτικ).

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) με την Ολλανδία. Η Σκωτία προηγήθηκε δύο φορές με Χέντρι (10′) και Νίσμπετ (63′), απάντησαν ισάριθμες φορές οι “οράνιε” με Ντεπάι (17′, 89′).