* 10η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 4 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Over 2.5

* Η Γιαγκελόνια κέρδισε και στις δύο τελευταίες επισκέψεις της στο Γκντανσκ

ΛΕΧΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Σλασκ Βρότσλαβ. Με αυτογκόλ προηγήθηκε η Λέχια στο 29’, ο Εξπόσιτο ισοφάρισε για την Σλασκ στο 71’, αλλά στο 87’ έχασε πέναλτι. Στο 90’ με αυτογκόλ έγινε η ανατροπή της Σλασκ και στο 93’ αποβλήθηκε ο Μαλότσα της Λέχια.

Συνεχίστηκε το εφιαλτικό ξεκίνημα στην σεζόν για τη Λέχια, δεν πήρε τίποτα ούτε από το ταξίδι της στο Βρότσλαβ, έφτασε τα 6 παιχνίδια με μόλις έναν πόντο συγκομιδή και παρέμεινε στον πάτο της Ekstraklasa!

Μπήκε καλύτερα στο ματς η Λέχια, απείλησε νωρίς, της ακυρώθηκε με περίεργη απόφαση το 0-1 από μακρινό σουτ, τελικά προηγήθηκε με τη βοήθεια γηπεδούχου αμυντικού σε επικίνδυνη σέντρα. Είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμά της πριν την ανάπαυλα. Αντέδρασε στην επανάληψη η Σλασκ, απείλησε νωρίς με σουτ εκτός περιοχής, στο τρίτο βρήκε τα αντίπαλα δίχτυα. Σε κόρνερ κέρδισε το χαμένο πέναλτι, αλλά συνέχισε να πιέζει και σε φόρτωμα της αντίπαλης περιοχής, σε συνδυασμό με τη λάθος έξοδο του κίπερ Κούτσιακ ολοκλήρωσε την ανατροπή.

“Χάσαμε το ματς με δικά μας λάθη. Εμείς ενοχλούμε τον εαυτό μας. Δεν είμαστε ομάδα. Κάποιος με δυνατό χαρακτήρα, χωρίς συναισθήματα, πρέπει να έρθει και να καθαρίσει τα αποδυτήρια. Διαφορετικά δεν θα πάμε προς τη σωστή κατεύθυνση.” δήλωσε ο αρχηγός Κούτσιακ (κίπερ), ο οποίος έκανε μεγάλα λάθη στο ματς.

Συνεχίζει με τον υπηρεσιακό Καλκόφσκι στον πάγκο, ο οποίος δεν έκρυψε τα θέματα που υπάρχουν στα αποδυτήρια μεταξύ παικτών. Αυτό θα είναι πιθανότατα το τελευταίο του παιχνίδι, καθώς αναμένεται νέα πρόσληψη στην διακοπή που έρχεται, με τον Βούκοβιτς, που έκλεισε την περασμένη σεζόν στη Λέγκια, να είναι ο επικρατέστερος υποψήφιος.

Παραμένει εκτός ο ποιοτικός μεσοεπιθετικός Ντούρμους, τιμωρημένος είναι ο στόπερ Μαλότσα.

ΛΕΧΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Σταλ Μίελετς. Ο Ιμάθ άνοιξε το σκορ στο 32’, ο Γκουάλ σκόραρε στο 37’ & 40’ για το 3-0 του ημιχρόνου, με τον Ιμάθ και πάλι να σκοράρει στο 65’ για το τελικό αποτέλεσμα.

Την καλύτερη της φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε η Γιαγκελόνια τη Δευτέρα υποδεχόμενη την Σταλ, η εικόνα της ήταν εντυπωσιακή και τελικό σκορ μάλιστα την αδικεί!

Μπήκε με φόρα στο ματς, στο 10λεπτο είχε οριακά ακυρωθέν γκολ και τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί. Συνέχισε να πιέζει την αντίπαλη περιοχή και δικαίως καθάρισε το ματς πριν το ημίχρονο, μάλιστα είχε φάσεις για μεγαλύτερο σκορ ως την ανάπαυλα. Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος, με την Γιαγκελόνια έχει το μονοπώλιο στις ευκαιρίες.

“Από την αρχή της σεζόν είχαμε στιγμές που δημιουργούσαμε καταστάσεις αλλά δεν τις αξιοποιούσαμε. Όλα λειτούργησαν τέλεια με την Σταλ. Τώρα ο ρόλος μου είναι να διατηρήσω αυτό το επίπεδο απόδοσης στα επόμενα παιχνίδια.” δήλωσε ο κόουτς Στόλαρτσικ, ο οποίος έχει σταθερά ονόματα στο απουσιολόγιό του.