* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στον πρώτο γύρο (24/07): Γιαγκελόνια – Λέχια 1-1

* Στο Κύπελλο (21/09): Γιαγκελόνια – Λέχια 1-3

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πέτυχε το προηγούμενο Σάββατο η Λέχια εντός έδρας απέναντι στην άμεση ανταγωνίστρια Ρακόβ και διατηρήθηκε στην 3η θέση της Ekstraklasa, στο -5 από την κορυφή.

Ήταν άνευρη στο πρώτο μέρος, ανέβασε στροφές στο δεύτερο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντούρμους γύρισε το ματς για να ανακτήσει την αυτοπεποίθησή της, μετά τη συντριβή με 5-1 στην έδρα της Πογκόν. Μία εβδομάδα νωρίτερα πέταξε δύο βαθμούς στην έδρα της Σταλ Μίελετς, όταν ισοφαρίστηκε από 1-3 σε 3-3.

Παραμένει αήττητη στο Γκντανσκ φέτος με ρεκόρ 6-2-0 και συντελεστή τερμάτων 16-6!

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Ρακόβ. Η Ρακόβ άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με ωραίο σουτ του Λέντερμαν, δέκα λεπτά αργότερα η Λέχια απείλησε με ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 53’ με κεφαλιά του Ντούρμους, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στο πρώτο μισό της επανάληψης. Στην κόντρα και με σουτάρα του Ντούρμους έγινε η ανατροπή στο 75’. Στο 82’ αποβλήθηκε ο Ναλέπα της Λέχια, αλλά με 10 παίκτες οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1 στο 86’ με τον Παϊσάο, από τραγικό λάθος της αντίπαλης άμυνας.

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Betshop)

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αγωνίστηκε με αρκετές και σημαντικές απουσίες λόγω τραυματισμών και Covid στο τελευταίο της παιχνίδι η Γιαγκελόνια και ηττήθηκε εντός έδρας από την μέχρι πρότινος ουραγό Γκόρνικ Λέτζνα (1-2). Πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα στο ματς και τραγικό λάθος του κίπερ της.

Μόλις μία νίκη έχει στα τελευταία 7 παιχνίδια της (1-3-3), προηγήθηκε η ήττα στη Βαρσοβία από τη Λέγκια, ενώ στο προηγούμενο εκτός έδρας ματς ισοφάρισε στην τελευταία φάση του αγώνα τη Σλασκ (2-2). Διατηρεί διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, ούσα στο +9.

Στα 10 τελευταία ταξίδια της έχει πετύχει μόλις μία νίκη (1-3-6), ενώ κράτησε το μηδέν στην άμυνα σε μόλις ένα από τα τελευταία 14 εκτός έδρας παιχνίδια της!

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Γκόρνικ Λέτζνα. Μόλις στο πρώτο λεπτό προηγήθηκε η Γκόρνικ, με τον Γκάσκα να σκοράρει από κοντά… με τον γοφό! Ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2 στο 29’ εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του γηπεδούχου τερματοφύλακα. Στο 48ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ της Γιαγκελόνια, η οποια μείωσε εντέλει το σκορ στο 81’ με τον Πουέρτο από φάουλ. Η Γκόρνικ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία στο τέλος να πετύχει και τρίτο γκολ.