ΛΑΧΤΙ - ΒΑΑΣΑ Προγνωστικά

Δεύτερη αγωνιστική των πλέι άουτ

*Η ομάδα που θα τερματίσει στην τελευταία θέση υποβιβάζεται απευθείας στην Ykkönen, ενώ η προτελευταία θα δώσει μπαράζ παραμονής με τη δευτεραθλήτρια της δεύτερης κατηγορίας.

*Η 1η ομάδα του γκρουπ υποβιβασμού θα δώσει μπαράζ για το τελευταίο εισιτήριο των προκριματικών του Conference League.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Με g/g ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΛΑΧΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ντροπιαστική εκτός έδρας ήττα με 6-0 από τη Μάριεχαμν, την περασμένη αγωνιστική. Ήταν καλύτερη των γηπεδούχων στο 1ο ημίχρονο, αλλά σπατάλησε τις ευκαιρίες της, μένοντας πίσω στο σκορ σε κρίσιμο χρονικό σημείο (1-0 στο 39′). Αγνώριστη στο β’ μέρος, περιορίστηκε σε εντελώς παθητικό ρόλο, με το δείκτη του σκορ να δείχνει 3-0 στο 59′. Δεν μπόρεσε να αντιδράσει ποτέ, δεχόμενη ακόμη δύο γκολ μέσα σε ένα δίλεπτο (68′, 70′), με το τελικό 6-0 να διαμορφώνεται στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη για τη Λάχτι, σε πρωτάθλημα και κύπελλο (0-1-4). Βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής, στο -7 από την απευθείας σωτηρία και στο +9 από την ουραγό Χέλσινγκφορς. Δεν έχει νίκη στα τελευταία έξι εντός έδρας παιχνίδια της (0-2-4), με τα τελευταία 4 να ολοκληρώνονται με n/g.

Τιμωρημένος ο Πιρτιγιόκι. Εκτός ο Γιόρβενπο.

Λάχτι Στατιστικά

*5 συνεχόμενα under2.5 γκολ εντός έδρας.

*5 συνεχόμενα n/g.

ΒΑΑΣΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 2-3 επί της Ίλβες, την περασμένη αγωνιστική. Μετά από ένα μέτριο 1ο ημίχρονο, έμεινε πίσω στο σκορ με το καλημέρα του β’ μέρους (47′), αλλά έβγαλε άμεση αντίδραση, φτάνοντας στην ανατροπή μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά (1-1 στο 56′, 1-2 στο 58′). Συνέχισε να πιέζει και βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, κάνοντας το 1-3 στο 69′. Το μόνο που κατάφερε η Ίλβες στη συνέχεια ήταν να διαμορφώσει το τελικό 2-3 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πρώτη νίκη για τη Βάασα μετά από πέντε αγωνιστικές. Βρίσκεται στην 3η θέση του γκρουπ υποβιβασμού, στο -2 από τη δεύτερη θέση των μπαράζ για το Conference League και στο +7 από τα μπαράζ παραμονής. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της, έχοντας δεχτει τουλάχιστον 2 γκολ και στις τρεις.

Σοβαρός ο τραυματισμός του αρχηγού της, Στράντβαλ, που χάνει τη σεζόν. Εκτός και οι Μάρτινεν και Σιλά.