*18η αγωνιστική

*Οι αναμετρήσεις διεξάγονται με θεατές, μέχρι το 75% της χωρητικότητας του γηπέδου.

*Η Λάτσιο γνώρισε μόλις δύο ήττες στις 12 τελευταίες αγωνιστικές με αντίπαλο την Τζένοα (επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες).

*Στις δέκα τελευταίες αγωνιστικές ανάμεσα στις δύο ομάδες σημειώθηκαν συνολικά 42 γκολ, κατά μέσο όρο 4,2 ανά παιχνίδι. Το 62% αυτών πέτυχε η Λάτσιο (26).

ΛΑΤΣΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την εύκολη νίκη που πανηγύρισε στο “Luigi Ferraris” επί της Σαμπντόρια (3-1), η Λάτσιο επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα την προηγούμενη βδομάδα, γνωρίζοντας την ήττα (με ανατροπή) στην έδρα της Σασουόλο (2-1). Στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο σκόραραν οι φιλοξενούμενοι, ανέβασαν ρυθμούς οι αντίπαλοί τους ανατρέποντας τα δεδομένα μέσα σε τρία λεπτά. Στο 89′ η Λάτσιο έφτασε λίγα εκατοστά μακριά από την ισοφάριση, με τον Μπάσιτς να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο πρόεδρος των “αετών”, Κλαούντιο Λοτίτο, ανακοίνωσε πως ο Μαουρίτσιο Σάρι θα επεκτείνει για άλλα δύο χρόνια τη συνεργασία του στον πάγκο αυτών, την ώρα που υποσχέθηκε τουλάχιστον επτά μεταγραφές από τον Ιανουάριο μέχρι το καλοκαίρι. Η Λάτσιο γνώρισε τρεις ήττες στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές (μία νίκη, μία ισοπαλία), παράλληλα δέχτηκε συνολικά 13 γκολ σε αυτό το διάστημα (2,6 ανά παιχνίδι). Εξέτισε κι επιστρέφει ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, εξαιρετικά αμφίβολος δίνεται ο Ιμόμπιλε.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Σασουόλο. Μόλις στο 6′ ο Ζακάνι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, τα δεδομένα ανέτρεψαν οι Μπεράρντι (63′) και Ρασπαντόρι (69′). Στο 87′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές.

ΛΑΤΣΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 3,5 στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της. (δες το στο pame stoixima live)

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΤΖΕΝΟΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ιταλίας πανηγύρισε μεσοβδόμαδα η Τζένοα, προσπερνώντας το εμπόδιο της Σαλερνιτάνα στο “Luigi Ferraris” (1-0). Αυτή η νίκη ήρθε να βάλει τέλος σε ένα αρνητικό σερί 14ων αναμετρήσεων, στις οποίες σημείωσε επτά ισοπαλίες και ισάριθμων ηττών. Παράλληλα, ήταν η πρώτη του Αντρέι Σεβτσένκο στον πάγκο των “γκριφόνι”, οι οποίοι την προηγούμενη βδομάδα γνώρισαν την ήττα στο “Derby della Lanterna” (3-1 από Σαμπντόρια).

Με το καλημέρα ο Γκαμπιαντίνι έδωσε προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν τα ηνία στο πρώτο ημίχρονο. Στο 49′ ο Καπούτο εκμεταλλεύτηκε την ασταθέσταση απόκρουση του τερματοφύλακα Σίριγκου κάνοντας το 2-0, το “κερασάκι” στην τούρτα έβαλε με… αυτογκόλ ο Βασεντέν. Η Σαμπντόρια είχε δοκάρι για να κάνει το 4-1, ενώ στα τελευταία λεπτά την δοκό σημάδεψε και η Τζένοα. Οι “γκριφόνι” πέτυχαν 44% των γκολ τους με κεφαλιά (8/18), την ίδια ώρα δέχτηκαν τα περισσότερα γκολ με τον ίδιο τρόπο (10/34).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Σαλερνιτάνα. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Εκουμπάν στο 76′.