*8η αγωνιστική.

*Αήττητος ο ΠΑΣ Γιάννινα στα τελευταία οκτώ ματς κανονικής διάρκειας πρωταθλήματος κόντρα στη Λαμία (3-5-0).

*Έρχονται από 9/10 μεταξύ τους Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Eντός έδρας επικράτηση 1-0 επί του Παναιτωλικού. Το γκολ ο Καρλίτος στο 7’. Καλύτερη η Λαμία στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, είχε ευκαιρίες, άξιζε την ισοπαλία.

Πήρε σπουδαίας σημασίας νίκη την περασμένη αγωνιστική, την είχε ανάγκη στο εντός έδρας ντέρμπι με τον Παναιτωλικό. Προηγήθηκε νωρίς με τον Καρλίτος και διαχειρίστηκε αρκετά καλά το υπόλοιπο του ημιχρόνου, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου. Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος, είχε μια τεράστια φάση με τον Καρέλη σε κενή εστία, μια ακόμη καλή στιγμή με τον Έλληνα επιθετικό, υποχρέωσε τη Λαμία σε πλήρως παθητικό ρόλο, αλλά δεν κατάφερε να βάλει την μπάλα μέσα.

“Δεν είχαμε πάρει τους βαθμούς εκτός έδρας και σήμερα η νίκη ήταν επιτακτική. Οι τρεις βαθμοί μετράνε. Θα είναι καλό για μας η διακοπή για να προσαρμοστούν τα νέα παιδιά και να παρουσιαστούμε πιο έτοιμοι. Βάσει εικόνας η Λαμία δικαιούταν κάποιους βαθμούς παραπάνω”, είπε ο κόουτς Βόκολος. Επιστροφή στις επιτυχίες για την ομάδα του μετά από τέσσερις αγωνιστικές (0-2-2), σ’ αυτή τη σειρά αγώνων έπαιξε τρεις φορές εκτός έδρας, έχασε από Ολυμπιακό (4-0) και Πανσερραϊκό (2-0). Μετρά ρεκόρ 2-3-2 στις πρώτες εφτά αγωνιστικές, θα μπορούσε να έχει περισσότερους από εννέα πόντους.

Στην αποστολή για πρώτη φορά ο νεοαποκτηθείς μέσος, Άλαν Τζαγκόεφ, που αποτέλεσε τη “βόμβα” του καλοκαιριού για τη Λαμία. Εκτός ο χαφ Στάνκο.

ΛΑΜΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 4/6 Under 2.5 στο πρωτάθλημα.

*Έρχεται από 4/6 ΝG στο πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στον Βόλο για το Κύπελλο. Το 0-1 ο Γκαρσία το 33’, το 0-2 ο ίδιος παίκτης στο επόμενο λεπτό. Μείωσε ο Εραμούσπε στο 86’ με πέναλτι.

Χρειαζόταν τη διακοπή ο ΠΑΣ Γιάννινα, προκειμένου να μαζέψει τα κομμάτια του, να δουλέψει τις αδυναμίες του και να δώσει χρόνο στους τραυματίες. Έκλεισε τις υποχρεώσεις του με εντός έδρας ήττα 0-3 απ’ τον Ολυμπιακό, σκορ που μάλλον είναι «λίγο» με δεδομένη την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός σκόραρε δύο φορές με τον Ποντένσε μέχρι το 23’ και κάπου εκεί το ματς κρίθηκε, μιας και οι (ελλιπείς) Ηπειρώτες ήταν ανήμποροι να προκαλέσουν σοβαρά ζητήματα στην άμυνα των ερυθρολεύκων. Διαχειρίστηκε άριστα την κατάσταση η ομάδα του Μαρτίνεθ, στο δεύτερο μέρος έριξε τέμπο, αλλά δεν απειλήθηκε ποτέ, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο φινάλε.

Έκτο σερί ματς που δεν κερδίζει η ομάδα του (0-2-4), υπέστη τρίτη σερί ήττα μετά το εντός έδρας 1-3 με τον ΠΑΟΚ και το εκτός έδρας 3-2 απ’ τον Πανσερραϊκό, νωρίτερα είχε το εκτός έδρας 2-2 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, την εντός έδρας ήττα 0-1 απ’ τον Παναθηναϊκό και το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στον Παναιτωλικό, στην πρεμιέρα επικράτησε άνετα 3-0 της Κηφισιάς. Ακολούθησε ο εντός έδρας αποκλεισμός 1-2 στο Κύπελλο απ’ τον Βόλο, σε ματς που παρατάχθηκε με απουσίες. Διαθέσιμος ο Ριένστρα (Μέσος, 4), τελικά πρόλαβε ο δεξιός μπακ Σόρια.