*6η αγωνιστική για πλέι-άουτ. Οι τελευταίες δύο ομάδες της βαθμολογίας υποβιβάζονται απευθείας στη Σούπερ Λιγκ 2.

*Στην κανονική διάρκεια: Λεβαδειακός – Λαμία 0-0, Λαμία – Λεβαδειακός 1-0.

*Αήττητη η Λαμία σε έξι ματς κόντρα στον Λεβαδειακό ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (2-4-0).

*Τα 5/6 μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Κακό παιχνίδι, ο Αστέρας είχε περισσότερες καλές στιγμές, η Λαμία είχε δοκάρι στο δεύτερο μέρος.

Πήγε στην Τρίπολη με μοναδικό στόχο να μη χάσει, κατάφερε να πάρει την ισοπαλία, έχουσα στο μυαλό της σχεδόν αποκλειστικά το ανασταλτικό κομμάτι. Ο Αστέρας είχε την πρωτοβουλία και τον πλήρη έλεγχο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις έπεσε πάνω στον γκολκίπερ Κοσέλεφ. Στο δεύτερο μέρος η Λαμία είχε δοκάρι, αλλά δεν απείλησε περαιτέρω. Αν κάποια ομάδα άξιζε να κερδίσει, αυτή ήταν ο Αστέρας.

«Ήταν ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι. Υπάρχει πίεση, άγχος, κάναμε μια καλή προσπάθεια και συνεχίζουμε. Έχουμε δύο παιχνίδια ακόμα να πάρουμε ότι περισσότερο μπορούμε για να πετύχουμε τον στόχο μας. Εμείς θέλουμε να κερδίζουμε, δεν τα καταφέραμε, πήραμε έναν βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί σημαντικός», είπε ο κόουτς Βόκολος. Η ομάδα του ανέβηκε στου 27 πόντους και ανέβηκε στο +2 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού, χρειάζεται τέσσερις πόντους στα τελευταία δύο παιχνίδια για να εξασφαλίσει μαθηματικά την παραμονή.

Αν κερδίσει σήμερα και ο Ιωνικός δεν κερδίσει τον ΟΦΗ, η παραμονή θα έχει επιτευχθεί και η Λαμία θα είναι αδιάφορη την τελευταία αγωνιστική. Κλείνει τη σεζόν με τον Ιωνικό εκτός έδρας. Δεν ανακοινώθηκε αποστολή, αυτό θα συμβεί λίγες ώρες πριν το ματς. Αμφίβολος ο Βέργος, που αποχώρησε τραυματίας την περασμένη εβδομάδα.

ΛΑΜΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 στα τελευταία 5/8 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 10/17 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Παναιτωλικό. Το 0-1 ο Νίκας στο 10’ με πέναλτι, το 0-2 ο ίδιος παίκτης στο 44’. Ο Ζοάο Πέδρο το 1-2 στο 60’, ο ίδιος παίκτης το 2-2 στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Είναι η πιο αδικημένη ομάδα των πλέι-άουτ, έχει κάνει πολύ καλές εμφανίσεις, αλλά έχει «πληγωθεί» με γκολ που δέχεται στις καθυστερήσεις. Έκανε τρομερό πρώτο ημίχρονο στο εκτός έδρας ματς με τον Παναιτωλικό, προηγήθηκε νωρίς, σκόραρε δεύτερη φορά έπειτα από αντεπίθεση, έδειχνε πολύ πιο επικίνδυνη. Έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο ο Παναιτωλικός, η παρουσία του Ζοάο Πέδρο στο δεύτερο μέρος αποδείχτηκε ευεργετική, καθώς ο Πορτογάλος μείωσε γρήγορα (60’), αφού νωρίτερα όμως ο Νίκας έχασε ευκαιρία για το 0-3. Πίεσε σπασμωδικά ο Παναιτωλικός στη συνέχεια, ελάχιστες ήταν οι καλές φάσεις του, λυτρώθηκε στο φινάλε με κερδισμένο πέναλτι.

«Είναι μεγάλη στεναχώρια όταν φέρνουμε το παιχνίδι σε αυτό το σημείο και το χάνουμε στις καθυστερήσεις. Αυτό έχει συμβεί άλλες δύο φορές. Στο πρώτο ημίχρονο μπορούσαμε και άλλο γκολ, στο δεύτερο μας πίεσαν έχοντας ευκαιρίες. Θα παλέψουμε μέχρι την τελευταία στιγμή και στο τέλος θα κάνουμε το ταμείο», είπε ο κόουτς Πετράκης. Έκτη σερί αγωνιστική που δε χάνει η ομάδα του (2-4-0), μετρά τέσσερις ισοπαλίες στα πλέι-άουτ με ΟΦΗ (1-1 εκτός), Ατρόμητο (1-1 εντός), Ιωνικό (2-2 εντός) και Παναιτωλικό, θα μπορούσε να έχει τουλάχιστον άλλες δύο νίκες!

Παραμένει ουραγός, είναι στο -3 απ’ την παραμονή, ανέβηκε στο -1 απ’ τον Ιωνικό, οφείλει να κάνει 2/2 νίκες στα τελευταία ματς με Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα και θα χρειαστεί και να την ευνοήσουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Δεν ανακοινώθηκε αποστολή, αυτό θα συμβεί λίγες ώρες πριν το ματς.