Στον πρώτο γύρο: Ουντινέζε – Κροτόνε 2-0

* Η Κροτόνε παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ η Ουντινέζε είναι βαθμολογικά αδιάφορη.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Ουντινέζε για το πρωτάθλημα.

* Η Ουντινέζε αδυνατεί να σκοράρει στα επτά από τα εννέα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Κροτόνε για το πρωτάθλημα.

ΚΡΟΤΟΝΕ

Αήττητη εδώ κι έξι αγωνιστικές παραμένει η Κροτόνε στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας την προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία. Πιο συγκεκριμένα σε αυτές το συγκρότημα του Νικολά επικράτησε των Κιέβο (2-1 εκτός έδρας), Ίντερ (2-1 εντός έδρας), Σαμπντόρια (2-1 εκτός έδρας) και Πεσκάρα (1-0 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Τορίνο (1-1 εκτός έδρας) και Μίλαν (1-1 εντός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην Πεσκάρα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Τόνεφ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 71’. Αξίζει να σημειώσουμε πως έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρισε ο Αχμέντ Μπενάλι. Στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «καρχαρίες» για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισαν μόλις μία νίκη.

Στις υπόλοιπες σημείωσαν δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκε no-goal, ενώ στις πέντε σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής αναμέτρησης με την Ουντινέζε ο προπονητής της Κροτόνε, Νταβίντε Νικολά, είπε: «Τα πάντα είναι πιθανά στο ποδόσφαιρο. Θα αντιμετωπίσουμε μία καλά οργανωμένη ομάδα, η οποία έχει εξαιρετική φυσική κατάσταση. Στις 12 τελευταίες αναμετρήσεις μας πραγματοποιούμε μία ασύλληπτη πορεία. Στο ποδόσφαιρο τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο».

Προηγούμενο ματς: Η Κροτόνε επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Πεσκάρα, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Κροτόνε παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε η Ουντινέζε για το πρωτάθλημα συγκέντρωσε ισάριθμους βαθμούς. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Ντελ Νέρι επικράτησε της Κάλιαρι (2-1 εντός έδρας), μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Αταλάντα (1-1 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Νάπολι (3-0 εκτός έδρας) και Μπολόνια (4-0 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην Αταλάντα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Κριστάντε.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 53’ ο Πέρικα. Στις εννέα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «μπιανκονέρι φριουλιάνι» για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισαν μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στην Πεσκάρα (3-1) στις 12 Μαρτίου. Στις υπόλοιπες σημείωσαν τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Στις επτά σημειώθηκε no-goal, ενώ στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

«Η μόνη διαφορά ανάμεσα στην ομάδα μας και την Κροτόνε είναι πως εμείς έχουμε ήδη κερδίσει την παραμονή μας στην κατηγορία. Περιμένω μία πολύ καλή εμφάνιση από τους ποδοσφαιριστές μου», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής αναμέτρησης ο προπονητής της Ουντινέζε, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Κάτω από τα γκολπόστ θα παίξει ο Σκουφέ. Αυτό θα γινόταν ακόμα κι αν ο Καρνέζης δεν αντιμετώπιζε ενοχλήσεις στο χέρι. Από εκεί και πέρα θα επιλέξω την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα».

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ουντινέζε και Αταλάντα στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ουντινέζε δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.