*Παιχνίδι για την Γ’ κατηγορία του Nations League. Ο πρώτος κάθε ομίλου προβιβάζεται στην επόμενη κατηγορία, ο τελευταίος υποβιβάζεται.

*Από τρεις σερί ισοπαλίες έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, οι δύο με γκολ (1-1). Μία νίκη έκανε η Ελλάδα, στο πρώτο μεταξύ τους ματς, τον Σεπτέμβριο του 2020 (εκτός έδρας 2-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League

ΚΟΣΟΒΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Κύπρου. Το 0-1 ο Μπερίσα στο 65’, το 0-2 έκανε ο Ζέγκροβα στο 78’.

Έβαλε «φωτιά» στον όμιλο με την εκτός έδρας νίκη της Πέμπτης κόντρα στην Κύπρο, ένα αποτέλεσμα που συνόδευσε με πολύ καλή εμφάνιση, αποκλειστικά στο δεύτερο ημίχρονο. Τραγική η εικόνα του Κοσόβου στο πρώτο μέρος, στάθηκε τυχερό που δε δέχτηκε γκολ, άλλαξε πλήρως την παρουσία του στο δεύτερο 45λεπτο. Έβγαζε τη μία φάση μετά την άλλη, είχε σε τρομερά κέφια τους Ζέγκροβα, Μουρίτσι και Ράσιτσα, χαρακτηριστικό είναι ότι τελείωσε με 18 τελικές προσπάθειες, οι 16 εκ των οποίων στο δεύτερο μέρος! Το τελικό 0-2 δε λέει όλη την αλήθεια, καθώς το Κόσοβο του δευτέρου μέρους άξιζε κι άλλα γκολ.

«Στο ημίχρονο ζήτησα από τους παίκτες μου να βρουν ξανά τις θέσεις τους στο γήπεδο, προσπαθήσαμε να παίξουμε από τις πτέρυγες, γιατί στον άξονα υπήρχε συνωστισμός. Δε μου άρεσε το πρώτο ημίχρονο. Ξέρουμε γιατί και πρέπει να βασιστούμε στο παιχνίδι του δεύτερου ημιχρόνου. Είναι ένα καλό αποτέλεσμα που μας δίνει αυτοπεποίθηση», είπε ο κόουτς Ζιρές. Σημάδι ανάκαμψης για την ομάδα του έπειτα από μια πολύ κακή πορεία στα προκριματικά του Μουντιάλ, εκεί κέρδισε μόλις ένα ματς, πήρε δύο ισοπαλίες με την Ελλάδα, τερμάτισε με πέντε βαθμούς. Σκόραρε μόλις 5 γκολ!

Υπενθυμίζεται ότι για τα ματς του Ιουνίου έμειναν εκτός οι Χαντεργκιονάι (αμυντικός), Χαλίμι (μέσος), Σάλα (μέσος), Τσελίνα (μέσος), Ρασάνι (επιθετικός) και Καστράτι (επιθετικός). Μέσα οι έμπειροι Βοϊβόντα, Ραχμάνι, Αλίτι, Ράσιτσα, Μπερίσα, Ζένελι και Μουρίτσι.

Εθνική Κοσόβου ρόστερ

Τερματοφύλακες: Ουϊκάνι (Έμπολι), Μούριτς (Ντεμιρσπόρ), Μπεκάι (Τίρανα) – Αμυντικοί: Βοϊβόντα (Τορίνο), Ραχμάνι (Νάπολι), Αλίτι (Ζυρίχη), Ντρέσεβιτς (Χέρενφεν), Φαζλιγί (Σεν Γκάλεν), Καστράτι (Ούιπεστ), Κριεζίου (Ζυρίχη) – Μέσοι: Ράσιτσα (Νόριτς), Μπερίσα (Ρεμς), Ζένελι (Ρεμς), Ζέγκροβα (Λιλ), Κολολί (Σιμίζου), Λοσάι (Κρακόβια), Μπιτικί (Κόνιασπορ), Μουσλίγια (Πάντερμπορν), Ιντρίζι (Σάλκε), Ντομγκιόνι (Φίτεσε), Ρουντάνι (Ααράου), Σαχίτι (Χάιντουκ) – Επιθετικοί: Μουρίτσι (Μαγιόρκα)

ΚΟΣΟΒΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 8/9 τελευταία παιχνίδια του.

*Το Under 2.5 σημειώθηκε στις 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Βόρειας Ιρλανδίας στην πρεμιέρα του Nations League. Το γκολ ο Μπακασέτας στο 39’. Δεν απείλησε σχεδόν καθόλου η Βόρεια Ιρλανδία.

Δεν έθελξε με την παρουσία της, ωστόσο είχε σοβαρότητα και πειθαρχία, πήρε αυτό που ήθελε στο Μπέλφαστ το βράδυ της Πέμπτης. Έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, είχε συνεργασίες και ρυθμό, τα χαλούσε στην τελική απόφαση. Η εκτελεστική δεινότητα του Μπακασέτα έφερε το 0-1 λίγο πριν το ημίχρονο, αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να κάνει διαχείριση του δεύτερου μέρους. Δεν απειλήθηκε ποτέ απ’ τον αντίπαλο, στάθηκε πολύ σοβαρά ανασταλτικά, μοναδικό ψεγάδι αποτέλεσε η έλλειψη ενδιαφέροντος για το επιθετικό κομμάτι στο δεύτερο 45λεπτο.

«Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Είδαμε πως μπορούμε να νικάμε. Είχαμε καλύτερες ευκαιρίες από τη Βόρεια Ιρλανδία. Ήταν θέμα προσωπικότητας. Μία νίκη προσωπικότητας. Ξέραμε πως θα πρέπει να αποδώσουμε. Το σημαντικό είναι οι βαθμοί. Πρέπει να δουν τα αγόρια το ματς με τον Κόσοβο ως άντρες», είπε ο κόουτς Πογιέτ. Τρίτο ματς με τον Ουρουγουανό στον πάγκο, πρώτο επίσημο, ήταν η δεύτερη νίκη με σκορ 1-0, δεύτερη φορά που η Ελλάδα κρατά το «μηδέν», δείχνει ότι δίνει έμφαση στο κομμάτι της άμυνας και του ελέγχου του ρυθμού.

Υπήρξαν κάποιες παρεμβάσεις του Πογιέτ στο δεύτερο ημίχρονο που προκάλεσαν απορίες και γύρισαν την ομάδα πολλά μέτρα πίσω, τη στιγμή που ο αντίπαλος δεν έμοιαζε τόσο ικανός να απειλήσει, ωστόσο σε γενικές γραμμές η εικόνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν αξιοπρεπής. Λογικά υπολογίζεται και ο Μασούρας σήμερα, δύσκολα θα δούμε αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Εθνική Ελλάδας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Βλαχοδήμος (Μπενφίκα), Πασχαλάκης (-), Αθανασιάδης (Σέριφ), Διούδης (Παναθηναϊκός) – Αμυντικοί: Τζαβέλλας (AEK), Τσιμίκας (Λίβερπουλ), Χατζηδιάκος (Άλκμααρ), Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη), Γούτας (Σίβασπορ), Ρότα (ΑΕΚ), Γιαννούλης (Νόριτς), Κώτσιρας (Παναθηναϊκός), Μπάλντοκ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ) – Μέσοι: Μάνταλος (ΑΕΚ), Μπουχαλάκης (Ολυμπιακός), Σιώπης (Τράμπζονσπορ), Αλεξανδρόπουλος (Παναθηναϊκός), Κουρμπέλης (Παναθηναϊκός), Παπανικολάου (Ρακόφ) – Επιθετικοί: Παυλίδης (Άλκμααρ), Λημνιός (Τβέντε), Δουβίκας (Ουτρέχτη), Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ), Γιακουμάκης (Σέλτικ), Χατζηγιοβάνης (Ανκαραγκουτσού), Τζόλης (Νόριτς), Μασούρας (Ολυμπιακός).