*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Έξετερ-Τσέλτεναμ 1-0.

ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Φλίτγουντ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 41ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Σέρκομπ στο 30’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γκράιντον στο 79’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κένα στο 82’.

Τεράστια νίκη για τη Τσέλτεναμ στη μάχη που δίνει για παραμονή. Προηγήθηκε στο πρώτο ημίωρο, όμως στην επανάληψη πιέστηκε αρκετά, με αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Λίγα λεπτά μετά έβγαλε αντίδραση, παίρνοντας και πάλι προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησε αυτή τη φορά ως το τελευταίο σφύριγμα.

Με ψυχολογία στα ύψη έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, θέλοντας να διπλασιάσει τις νίκες της, θέτοντας βάσεις για να παραμονή. Μπορεί να μην είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, παρ’ όλα αυτά έχει σύμμαχο την έδρα της και αντιμετωπίζει μια ομάδα που συνηθίζει να δέχεται εύκολα γκολ, κάτι που πρέπει να εκμεταλλευτεί. Φυσικά θα πρέπει να δείξει προσοχή στα αμυντικά της καθήκοντα, αφού σπανίως δεν δέχεται γκολ και οι φιλοξενούμενοι κάθε άλλο παρά ακίνδυνοι είναι.

Τσέλτεναμ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΕΞΕΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Τσάρλτον με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 41ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Πούρινγκτον στο 6’, όμως ισοφαρίστηκαν από το αυτογκόλ του Ντιαμπάτε στο 87’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Έξετερ. Μπήκε δυνατά και έπιασε στον «ύπνο» την άμυνα των φιλοξενούμενων, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στη συνέχεια πιέστηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους, υποκύπτοντας εν τέλη στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Την απόστασή της από τη ζώνη του υποβιβασμού ολοένα και αυξάνει το τελευταίο διάστημα και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στο να εξασφαλίσει την παραμονή της. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, βρίσκει δίχτυα με συνέπεια αυτή την περίοδο, όμως κάθε άλλο παρά άτρωτη είναι στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να δέχεται εύκολα γκολ.