*Πλέι άουτ, 5η αγωνιστική

*Βόρειος όμιλος.

*Στην κανονική διάρκεια: Καμπανιακός – Ηρακλής 1-3 και Ηρακλής – Καμπανιακός 2-2

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ, επικράτησε του ΠΑΟΚ Β με 4-2 εντός έδρας. Καταιγιστικός στο πρώτο μέρος, όταν και πέτυχε τρία τέρματα (17′, 18′, 40′), ο αντίπαλος επέστρεψε με δύο γκολ στην επανάληψη (48′, 54′), αλλά ο Καμπανιακός σφράγισε την νίκη με γκολ του Τότσκα στο 64′.

Πολύ σημαντική η νίκη που πήρε απέναντι στον ΠΑΟΚ Β την περασμένη Τετάρτη. Δικαιότατο το αποτέλεσμα, έπαιξε συγκεντρωμένα κα με το πόδι στο γκάζι από το ξεκίνημα. Χαλάρωσε λίγο στην επανάληψη, αλλά επιθετικά βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και σφράγισε την νίκη με τέταρτο γκολ στο 64′. Διατήρησε στην συνέχεια το προβάδισμά του με άνεση και κάπως έτσι βρέθηκε για πρώτη φορά εκτός επικίνδυνης ζώνης, έστω και αν ισοβαθμεί με την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Ο κόουτς Αμανατίδης δεν υπολογίζει το τελευταίο διάστημα στον Προσκυνητόπουλο, που παραμένει τραυματίας. Παράλληλα, τραυματίστηκε στο ματς με τον ΠΑΟΚ Β ο Μάνιος, που θα μείνει και αυτός εκτός.

Καμπανιακός Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Under 2,5

*Σκοράρει πρώτος στα 7/9 τελευταία παιχνίδια του

ΗΡΑΚΛΗΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε του ΠΑΟΚ Β με 2-1 εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ. Άνοιξε το σκορ στο 28′, διπλασίασε τα τέρματά του στο 37′, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις (90+3′).

Η τρομερή παράδοση που χτίζει απέναντι στον ΠΑΟΚ Β συνεχίζεται, αφού απέναντί του ο Ηρακλής πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στα πλέι άουτ, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες. Έπαιξε με πάθος και αρκετά καλά στο πρώτο μέρος, βρήκε δύο γκολ και στην συνέχεια έκανε άψογη διαχείριση.

Ηγείται της κούρσας των πλέι άουτ, ωστόσο απέχει μόλις δύο βαθμούς από την ουρά και για αυτό το σημερινό ματς με τον Καμπανιακό, έχει μεγάλη σημασία για τον «Γηραιό». Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου παραμένει αήττητη στην ειδική αυτή διαδικασία (1-3-0). Εκτός οι τραυματίες Βελλίδης και Γκάγιτς, ο τιμωρημένος Εμπό, καθώς και οι Ελευθεριάδης, Σταυρόπουλος και Κωστόπουλος για αγωνιστικούς λόγους.