24η αγωνιστική

*Αήττητος ο Ιωνικός στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τον ΟΦΗ, έχοντας δυο νίκες και μια ισοπαλία.

*2-3 Goals τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: ΟΦΗ – Ιωνικός 0-2

ΙΩΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τον Παναιτωλικό, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 74ο λεπτό.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των τριών αγώνων για τον Ιωνικό, στο οποίο και μετρούσε δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου φιλοξενήθηκε από τον Παναιτωλικό, κόντρα στον οποίο έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Σε ένα αρκετά δυναμικό παιχνίδι και με αρκετά γρήγορο ρυθμό, είχε την πρώτη καλή στιγμή ο Ιωνικός, όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λοβέρα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν το έλεγχο, με τον ίδιο όμως να είναι πιο απειλητικός μέσω γρήγορων αντεπιθέσεων. Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο μέρος, ο Ιωνικός ήταν πιο παθητικός, δέχθηκε αρκετή πίεση και παρότι γλίτωσε με τη βοήθεια του δοκαριού στα πρώτα λεπτά, δεν άντεξε και δέχθηκε γκολ στην πορεία, χωρίς να έχει αντίδραση στο χρόνο που απέμεινε.

Δεύτερο σερί ματς που δεν κατάφερε να σκοράρει, μετά και το 0-0 στα Γιάννενα, με τον τοπικό ΠΑΣ. Μετά και από αυτή την απώλεια, παραμένει χαμηλά, όντας πάνω μόνο από Λεβαδειακό και Λαμία. Πανηγύρισε μόλις μια νίκη στα έντεκα εντός του στη φετινή διοργάνωση, έχοντας ακόμη από πέντε ισοπαλίες και ήττες.

Στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν και πάλι οι Ρομαό και Κάνιας, έχοντας εκτίσει την τιμωρία τους. Παραμένουν στα “πιτς” οι Σόουζα και Γούλερι, ενώ εκτός αποστολής έμεινε και ο Τσίμπσαχ.

Ιωνικός Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΦΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τον Άρη, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 10ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο μισάωρο, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο φινάλε.

Την ήττα υπέστη ωστόσο και ο ΟΦΗ, μετά από δυο παιχνίδια πρωταθλήματος, στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας υποδέχθηκε τον Άρη, κόντρα στον οποίο γνώρισε τη συντριβή με 0-3.

Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση του στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστικότητα και το πλήρωσε με το χειρότερο τρόπο, έχοντας δεχθεί δυο τέρματα μέχρι την ανάπαυλα, ενώ είδε τους Θεσσαλονικείς να έχουν και δοκάρι. Άλλαξε ριζικά η εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε αρκετούς χώρους και προσπάθησε να γίνει απειλητικός. Οι όποιες προσπάθειες του δεν είχαν την αναμενόμενη κατάληξη. Και αφού δε μείωσε το σκορ, είδε τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν και πάλι δίχτυα στο φινάλε, για το τελικό αποτέλεσμα.

Μοιράζεται έτσι την 10η θέση με τον ΠΑΣ Γιάννινα, έχοντας ωστόσο και παιχνίδι λιγότερο, δεν έχει ελπίδες για συμμετοχή στα πλέι οφ, ενώ πολύ δύσκολα θα μπει σε μπελάδες. Ηττήθηκε μια φορά στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους τους (2-2-1). “Θα είναι δύσκολο παιχνίδι επειδή συνήθως αυτοί οι αγώνες έχουν παραπάνω δυσκολία από όταν παίζουμε εντός έδρας. Έχουμε ανταγωνιστική ομάδα και πιστεύω ότι μπορούμε να τα πάμε καλά και να νικήσουμε”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Δανός φορ Σεμπάστιαν Γκρόνινγκ.

Εκτός αποστολής για το σημερινό παιχνίδι βρίσκονται οι τραυματίες Χουάν Νέιρα και Λουίζ Φελίπε, οι τιμωρημένοι Λάρσον και Μεγιάδο, καθώς και οι Θοράρισον και Θεοδοσουλάκης, με τον πρώτο να επικαλείται ειδική άδεια για οικογενειακούς λόγους.