*Τελικός στο Ασιατικό Κύπελλο. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Στις 5 Ιανουαρίου οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν σε φιλικό παιχνίδι, με την Ιορδανία να επικρατεί με 2-3 του Κατάρ.

Δείτε τα Προγνωστικά Ασιατικού Κυπέλλου

ΙΟΡΔΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί της Νότιας Κορέας, για το Ασιατικό Κύπελλο. Προηγήθηκε στο 53′ με τον Αλ Ναϊμάτ, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 66′ με τον Αλ Ταμάρι.

Ιστορία έχει γράψει η Ιορδανία, που για πρώτη φορά στην ιστορία της δίνει το παρών στον τελικό της διοργάνωσης. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Χουσεΐν Αμουτά αντιμετώπισε τη Νότια Κορά, κόντρα στην οποία έκανε την έκπληξη και την απέκλεισε με 2-0.

Πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, περιόρισε σημαντικά την αντίπαλο και ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο. Σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες μέχρι την ανάπαυλα, για να σκοράρει δις μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου.

Πέρασε ως καλύτερη τρίτη από τη φάση των ομίλων, έχοντας τέσσερις βαθμούς (1-1-1), ενώ στα νοκ άουτ άφησε αρχικά εκτός το Ιράκ (3-2) και εν συνέχεια το Τατζικιστάν (1-0), πριν φτάσει στα ημιτελικά.

Θυμίζουμε ότι αυτή είναι η πέμπτη συμμετοχή της στα τελικά της διοργάνωσης, έχοντας προκριθεί στα νοκ άουτ τις τέσσερις εξ αυτών.

Ιορδανία Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

*Σκόραρε στα 8/9 τελευταία παιχνίδια.

ΚΑΤΑΡ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-3 επί του Ιράν, για το Ασιατικό Κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή πριν την ανάπαυλα με τους Γκαμπέρ (17′) και Ακράμ Αφίφ (43′). Δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 51ο λεπτό, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 82′ με τον Αλμοέζ Αλί.

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του έχει σήμερα το Κατάρ, κάνοντας παράλληλα το “back to back”. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Τιντίν Μάρκες αντιμετώπισε το Ιράν, το οποίο και απέκλεισε με 2-3.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς και ούσα πιο απαιτητική στην πορεία κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέχρι την ανάπαυλα. Δέχθηκε αρκετή πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και πολύ γρήγορα την ισοφάριση. Κι αφού απέφυγε τα χειρότερα στην πορεία, βρήκε δίχτυα κόντρα στη ροή και προς το φινάλε, για να “κλέψει” την πρόκριση.

Για να φτάσει μέχρι εδώ έκανε το απόλυτο σε έναν όμιλο με Λίβανο (3-0), Τατζικιστάν (1-0) και Κίνα (1-0), ενώ στα νοκ άουτ απέκλεισε την Παλαιστίνη (2-1) και το Ουζμπεκιστάν (1-1, πεν. 3-2). Δεύτερη παρουσία στον τελικό, και μάλιστα διαδοχικά, έχοντας σύμμαχο και το γεγονός ότι παίζει στην έδρα του.