*27η και τελευταία αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Μακάρθουρ – Γουέλινγκτον Φίνιξ 0-3, Μακάρθουρ – Γουέλινγκτον Φίνιξ 1-2

*Τρεις σερί νίκες για την Γουέλινγκτον Φίνιξ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αν κερδίσει απόψε η Γουέλινγκτον Φίνιξ και χάσει η Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς, τερματίζει πρώτη στην κανονική περίοδο. Αν δεν κερδίσει και νικήσει η Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς, τερματίζει δεύτερη. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, όλα θα εξαρτηθούν από τον εξ αναβολής αγώνα της Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς την Τετάρτη.

* Η Μακάρθουρ θέλει ένα βαθμό για να παίξει το νοκ άουτ παιχνίδι στην πρώτη φάση των play off για την διεκδίκηση του τίτλου στην έδρα της. Ίσως το καταφέρει και με ήττα, αν δεν κερδίσει αύριο το Σίδνεϊ.

ΓΟΥΕΛΙΝΓΚΤΟΝ ΦΙΝΙΞ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέλινγκτον Φίνιξ έφερε 1-1 εκτός έδρας με τους Νιουκάστλ Τζετς, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να κερδίσει στις καθυστερήσεις, όταν και έχασε πέναλτι! Βρέθηκε να χάνει από αυτογκόλ του Πάουλσεν στο 15’, γλίτωσε από το δοκάρι της ένα δεύτερο τέρμα, πριν ισοφαρίσει με τον Μπαρμπαρούση στο 71’, ενώ είχε και δοκάρι πριν τη φάση του πέναλτι.

H Γουέλινγκτον Φίνιξ έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με τους Νιουκάστλ Τζετς και τίποτα δεν εξαρτάται πλέον αποκλειστικά από αυτήν, σχετικά με την κατάκτηση της πρώτης θέσης και του τροπαίου της κανονικής περιόδου.

Βέβαια αυτό θα συνέβαινε και αν κέρδιζε, ευστοχώντας στο πέναλτι στις καθυστερήσεις, απλά θα μεγάλωνε την πίεση στην Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς. Αυτό θέλει να πετύχει με μία νίκη απόψε, ώστε για να την προσπεράσει η Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς να χρειάζεται τέσσερις βαθμούς στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια της. Άλλωστε υπάρχει και το ενδεχόμενο να “καπαρώσει” την πρώτη θέση από σήμερα.

Σε κάθε περίπτωση θα διεκδικήσει τον καλό τίτλο του πρωταθλητή, μέσα από τη διαδικασία των play off, όπου έχει περάσει απευθείας στα ημιτελικά και θα περιμένει αντίπαλο.

Στο γήπεδό της είναι αήττητη εδώ και οκτώ αγώνες, με έξι νίκες, πέντε σερί στα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έχει παίξει εκεί. Και αν δεν δεχθεί γκολ, θα ολοκληρώσει την κανονική περίοδο ως η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Όλα αυτά στην πρώτη σεζόν του νεαρού Τζιανκάρλο Ιταλιάνο στον πάγκο της, με τον ίδιο να δηλώνει πώς δεν τους ενδιαφέρει τι θα γίνεται την ίδια ώρα στο παιχνίδι της Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς. Άλλωστε αν δεν κερδίσουν οι ίδιοι, τίποτα δεν θα έχει νόημα.

Γουέλινγκτον Φίνιξ Στατιστικά

*7/12 under 2,5 εντός έδρας

*7/12 N/G εντός έδρας

ΜΑΚΑΡΘΟΥΡ

Προηγούμενο ματς: Η Μακάρθουρ κέρδισε 1-0 εντός έδρας το Σίδνεϊ, με γκολ του Ντριου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αν και έπαιζε από το 37ο λεπτό με 10 παίκτες και μετά το 67’ με εννιά!

Η Μακάρθουρ κέρδισε 1-0 εντός έδρας το Σίδνεϊ και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου. Και ο τρόπος που τα κατάφερε, αμυνόμενη για περίπου 35 λεπτά με δύο παίκτες λιγότερους, της δίνει πολύ καλή ψυχολογία για το μέλλον. Ειδικά με το ενδεχόμενο να παίξει ξανά στα play off με το Σίδνεϊ!

Έχει δύο σερί νίκες, ενώ μακριά από την έδρα της έχει μόνο μία ήττα και τέσσερις νίκες στα εφτά τελευταία παιχνίδια της. Μένει να φανεί σε ποια θέση θα τερματίσει, τρίτη, τέταρτη ή πέμπτη.