1η αγωνιστική

*2-3 Goals τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΑΪΣ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τη Βάρμπεργκς, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο 17ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 40′ με τον Χόλμστρεμ.

Μετά από δώδεκα ολόκληρα χρόνια, η Γκάις επιστρέφει και πάλι στα “μεγάλα σαλόνια” της Σουηδίας. Κάτι που κατάφερε τερματίζοντας δεύτερη στο τελευταίο πρωτάθλημα της Σουπερέταν, μένοντας στο -6 από τη Βαστέρας και στο +2 από την τρίτη Ούτσικτενς.

Από τα τέλη του 2021 βρίσκεται στον πάγκο της ο Φρέντρικ Χόλμπεργκ. Νωρίτερα και για το κύπελλο, αποκλείστηκε από τη φάση των ομίλων, έχοντας ρεκόρ 1-1-1 στα τρία παιχνίδια της εκεί. Έκτοτε παρέμεινε αήττητη στα τρία φιλικά που έδωσε, στο τελευταίο έμεινε στο 1-1 με τη Βάρμπεργκς.

Γκάις Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΠΡΟΜΑΠΟΪΚΑΡΝΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Σούντσβαλ, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρήκε δίχτυα στο 14ο λεπτό με το πέναλτι του Βάσιτς.

Επέστρεψε πέρυσι στην κατηγορία και μέχρι τα μέσα της σεζόν ήταν στο πρώτο μισό της κατάταξης. Στα τέλη Αυγούστου όμως ξεκίνησε ένα αρνητικό σερί με 7/10 ήττες στις τελευταίες στροφές, γεγονός που την έφερε στην 14η θέση. Έπαιζε έτσι στα μπαράζ παραμονής, όπου “καθάρισε” από το πρώτο ματς την Ούτσικτενς (0-7 εκτός, 0-0 εντός).

Για δεύτερη διαδοχική χρονιά θα πορευτεί με τον Όλοφ Μέλμπεργκ στην άκρη του πάγκου της. Στο κύπελλο, πέρασε ως αήττητη από τη φάση των ομίλων (2-1-0), στα προημιτελικά ωστόσο ηττήθηκε με 0-1 από τη Χάλμσταντ στην παράταση και αποκλείστηκε. Στην πορεία έδωσε δυο φιλικά, μετρώντας ισάριθμες νίκες κόντρα σε Μιάλμπι (2-1) και Σούντσβαλ (1-0).