*Στον πρώτο γύρο: Μποταφόγκο-Φορταλέζα 2-0

*3/4 G/G & Over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Προηγούμενο ματς: Η Φορταλέζα έχασε 0-1 εντός έδρας από την Κρουζέιρο με γκολ του Μπρούνο Ροντρίγκες στο 80ο λεπτό.

Ακόμη μία ήττα για την Φορταλέζα, που αυτή τη φορά έχασε με 0-1 εντός έδρας από την Κρουζέιρο, με ένα τέρμα που δέχθηκε δέκα λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Δείχνει να την έχει επηρεάσει πάρα πολύ η απώλεια του Κόπα Σουνταμερικάνα, αφού λίγο πριν τον τελικό και μετά από αυτήν, δεν έχει πετύχει ακόμη νίκη! Αντιθέτως, αυτή ήταν η έκτη ήττα της στους οκτώ τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει!

Ακόμη πάντως είναι στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού, όμως αν συνεχίσει έτσι, ίσως και να μπλέξει σε περιπέτειες. Εξακολουθεί να είναι αρκετά δύσκολο κάτι τέτοιο, με πιο εφικτό στόχο γι’ αυτήν πάντα να δείχνει η παραμονή στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στα αξιοσημείωτα, η εμπιστοσύνη της διοίκησης στον τεχνικό της, Βοϊβόντα, που παραμένει στον πάγκο της, παρά το σερί αρνητικών αποτελεσμάτων τώρα τελευταία. Απλά όσο δεν κερδίζει η ομάδα, τόσο αυξάνεται και ο κίνδυνος απόλυσης του!

Φορταλέζα Στατιστικά

*13/16 N/G εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

*11/16 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Μποταφόγκο έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Μπραγκαντίνο, σε ένα παιχνίδι που ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τον Μπόρμπας, έχοντας βρεθεί να χάνει από τέρμα του ίδιου παίκτη μόλις στο τρίτο λεπτό. Αλλά είχε ανατρέψει το σκορ, με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, από τους Βίκτορ Σα (35’), Εντουάρντο (37’).

Η Μποταφόγκο συνεχίζει να είναι σε πορεία ελεύθερης πτώσης, απλά την μετρίασε λίγο, φέρνοντας ισοπαλία 2-2 εκτός έδρας με την Μπραγκαντίνο. Ένα παιχνίδι όπου φάνηκε σαν να αλλάζει κάτι, όταν ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και προηγήθηκε με 1-2, αλλά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η καλύτερη άμυνα της κατηγορίας έχει δεχθεί 10 γκολ σε τρία παιχνίδια, δεν κερδίζει εδώ και έξι αγώνες, με τέσσερις ήττες, με αποτέλεσμα να έχει υποχωρήσει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά από πάρα πολύ καιρό.

Η απουσία αγωνιστικών υποχρεώσεων για την ομάδα εδώ και 12 μέρες, της επέτρεψε να αλλάξει προπονητή, με τον Τιάγκο Νούνιες να αναλαμβάνει. Είχε επτά μέρες στη διάθεση του να προπονήσει τους νέους του παίκτες.

Απόψε έχει την ευκαιρία να ανέβει πάλι στην κορυφή, κάτι που θα συμβεί όμως μόνο αν κερδίσει, καθώς βρίσκεται πλέον στο -2 από την πρωτοπόρο Παλμέιρας.

Επίσης σε περίπτωση νίκης θα επιστρέψει στο Κόπα Λιμπερταδόρες, έστω και στα προκριματικά σε πρώτη φάση, έπειτα από απουσία επτά ετών!