*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μπέρτον-Φλίτγουντ 1-1.

ΦΛΙΤΓΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Λέιτον Όριεντ με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες πέτυχε ο Σίμονς στο 90+3’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Φλίτγουντ. Δημιουργική καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, απείλησε με πολλές από τις ευκαιρίες της την αντίπαλη εστία και εν τέλη βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στις καθυστερήσεις. Αμυντικά δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, διατηρώντας το μηδέν παθητικό χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Παρά τη νίκη της δεν έχει ελπίδες για παραμονή, αφού τόσο η Τσέλτεναμ, όσο και η Μπέρτον νίκησαν εξίσου. Υποβιβασμένη πλέον, θέλει όμως να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στην Α’ Αγγλίας με θετικό πρόσημο και το κεφάλι ψηλά. Αντιμετωπίζει τη Μπέρτον που δίνει ακόμα μάχη για την παραμονή και είναι πιθανό αν δεν φύγει με το τρίποντο σήμερα να υποβιβαστεί εξίσου.

Φλίτγουντ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ρέντινγκ με σκορ 3-2, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μπένετ στο 5’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Καραγιόλ στο 11’. Το 2-1 πέτυχε ο Γουίνγκ στο 34’ και το 3-1 ο Καμουά στο 42’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σμιθ με πέναλτι στο 59’.

Πολύ σημαντική νίκη για τη Μπέρτον που άφησε θετικά στοιχεία με την εικόνα της. Μπορεί να μην είχε την κατοχή της μπάλας, όμως εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας ασφαλές προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο. Αμυντικά για ακόμα μία φορά δεν ήταν σταθερή, αφού δέχθηκε γκολ και στα δύο ημίχρονα, παρ’ όλα αυτά δεν της στέρησε το τρίποντο.

Τη νίκη που θα της δώσει την παραμονή θέλει να πάρει σήμερα, περνώντας από την έδρα της ήδη υποβιβασμένης, αλλά αρκετά επικίνδυνης Φλίτγουντ. Οποιοδήποτε αποτέλεσμα εκτός της νίκης θα της είναι αρκετό μόνο αν δεν νικήσει η Τσέλτεναμ στη δική της αναμέτρηση, αφού βρίσκεται στο +2 από εκείνη. Σε περίπτωση ισοβαθμίας η Τσέλτεναμ είναι αυτή που μένει στην κατηγορία, καθώς έχε καλύτερη διαφορά τερμάτων.