24η Αγωνιστική

* Στον 1ο γύρο (18/09): Κάζα Πία – Φαμαλικάο 1-0

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Μπενφίκα. Ο Ράμος σκόραρε για τους γηπεδούχους στο 36’ και το 90+3’.

Εκ προοιμίου τρομερά δύσκολο το έργο της στο “Ντα Λουζ” την προηγούμενη Παρασκευή, δεν κατάφερε να προβάλει σθεναρή αντίσταση στην τρομακτική Μπενφίκα και το τελικό σκορ την κολακεύει. Εντελώς ακίνδυνη στη Λισαβόνα, δεν απείλησε σε κανένα σημείο τους “αετούς”, είχε σύμμαχο την τύχη και MVP τον κίπερ Ζούνιορ για να δεχθεί μόλις δύο γκολ και να παραμείνει θεωρητικά μέσα στο παιχνίδι ως τις καθυστερήσεις.

Το κλίμα στην ομάδα όμως παραμένει καλό, αφού η εικόνα της είναι δραστικά βελτιωμένη στο νέο έτος, έχει κάνει τις νίκες που χρειαζόταν για να αποκτήσει διψήφια διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη. “Αφενός είμαστε κοντά στον στόχο της παραμονής γιατί δουλεύουμε καλά, οι ιδέες έχουν περάσει στους παίκτες και είμαστε ανταγωνιστικοί. Αφετέρου υπάρχουν πολλά παιχνίδια ακόμα για να νιώσουμε άνετοι” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα.

3η αγωνιστική τιμωρίας για τον Κάντις (φορ), 2η για τον Ντόμπρε (εξτρέμ), συμπλήρωσε κάρτες κι ο Γιουσούφ (αμ. χαφ), μόνιμα τραυματίες οι εξτρέμ Φονσέκα και Χοσέ Ροντρίγκες.

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της

* Under 1.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΚΑΖΑ ΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Πάσος Φερέιρα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπερνάρντο άνοιξε το σκορ για την Πάσος Φερέιρα, αλλά η Κάζα Πία γύρισε το παιχνίδι με αυτογκόλ στο 67’ και τον Βαρέλα στο 76’.

Έβγαλε αντίδραση η Κάζα Πία την περασμένη Δευτέρα και για το αρνητικό σερί (δίχως γκολ) που έτρεχε και μέσα στο παιχνίδι με την μέχρι πρότινος ουραγό Πάσος.

Νωχελική, ράθυμη η εμφάνισή της στο πρώτο μέρος, δεν απείλησε, γλίτωσε το γκολ νωρίς, το δέχθηκε τελικά δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα με ένα απίθανο βολέ από τα 25 μέτρα. Επέστρεψε δριμύτερη από τα αποδυτήρια, είχε περισσότερη ένταση στο παιχνίδι της, έτρεξε τους φιλοξενούμενους και δικαίως γύρισε το ματς, αφού είχε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ. Λυτρωτής ο πρώην αρχηγός του ΠΑΟΚ που βρέθηκε κατα συνθήκη φορ στη φάση του 2-1.

Σήμερα καλείται να σταματήσει και την εκτός έδρας “κατηφόρα”, αφού δεν έχει βρει δίχτυα στα τέσσερα τελευταία ταξίδια της.

“Θα δώσουμε κάποιες ευκαιρίες στα εναπομείναντα παιχνίδια, όχι ιδιαίτερες αλλαγές γιατί η ομάδα έχει ομοιογένεια, αλλά θα ανοίξει το rotation καθώς υπάρχει και συσσωρευμένη κούραση σε αυτό το σημείο της σεζόν.” δήλωσε ο κόουτς Μάρτινς, ο οποίος συνεχίζει να μην συμμετέχει στην κουβέντα για ευρωπαϊκές βλέψεις, παρότι η ομάδα του με νίκη σήμερα προσπερνά στην 6η θέση και πηγαίνει στο -2 από την 5αδα.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Μπένι (χαφ), σταθερά εκτός είναι ο τραυματίας Νατέλ (εξτρέμ), ενώ τελευταία στιγμή θα αποφασιστεί η διαθεσιμότητα των Σοάρες (δεξί μπακ/χαφ), Μάρτινς (φορ) και Σϊλβα (εξτρέμ).