* 6η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΕΣΤΟΡΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (5-3) από τη Ζιλ Βισέντε. Οι Τίμπα (9’), Ντομίνγκες (39’) και Μουρίλο (45+2’) έγραψαν το 3-0 του ημιχρόνου. Ο Κασιάνο (51’) μείωσε σε 3-1, οι Κορέια (54’), Ντεπού (56’) έκαναν το 5-1 και ο Μαρκές (61’), Κασιάνο (84’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Πρωταγωνίστρια σε ένα ακόμη πληθωρικό παιχνίδι η ομάδα από τα προάστια της Λισαβόνας, την Κυριακή στο Μπαρσέλος πλήρωσε για ακόμη μία φορά τα αμυντικά της κενά, για να υποστεί 3η διαδοχική ήττα με 9 γκολ παθητικό!

Το τελικό σκορ ωστόσο είναι πολύ σκληρό για την συνολική της εμφάνιση, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πολύ πιο αποτελεσματικοί στις στιγμές τους (2.21 – 3.76 xGoals). Είχε δοκάρι η Εστορίλ μετά το 1-0, δέχθηκε δεύτερο γκολ σε μετάβαση και τρίτο από συγκυριακό πέναλτι σε κόρνερ πριν την ανάπαυλα. Μέσα από ωραία μετάβαση κέρδισε το πέναλτι της μείωσης, αλλά πληγώθηκε ξανά με σουτ εκτός περιοχής για το 4-1. Από νέο κόρνερ δέχθηκε το 5ο γκολ, αλλά δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Μείωσε με ωραία ανάπτυξη και εντυπωσιακό ψαλίδι σε κόρνερ, ενώ ενδιάμεσα είχε κι άλλο δοκάρι.

“Η ομάδα πρέπει να γίνει πιο συμπαγής και ενωμένη. Θα πρέπει να υπάρχει αλληλεγγύη και κυρίως προσαρμογές στις τοποθετήσεις για να νιώθουν οι παίκτες πιο άνετα.” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο, ο οποίος αντιμετωπίζει την ομάδα που ανέβασε στην πρώτη κατηγορία πριν τρεις σεζόν και αποχώρησε το περασμένο φθινόπωρο.

Μοναδική καταγεγραμμένη απουσία ο έμπειρος στόπερ Μανγκαλά.

ΕΣΤΟΡΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 7/9 τελευταία εκτός έδρας για το πρωτάθλημα

ΒΙΖΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Μπενφίκα. Ο Μούσα (9’) άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα, ο Ντι Μαρία (39’) έκανε το 0-2 και ο Σάμου (70’) με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με εντός προγράμματος ήττα επέστρεψε την περασμένη Κυριακή από τη διακοπή των εθνικών ομάδων η Βιζέλα, μπορεί να κρατήσει ως θετικό στοιχείο την ανταγωνιστική εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου απέναντι στην πρωταθλήτρια (1.69 – 1.96 xGoals).

Πληγώθηκε σε μετάβαση των “αετών” για το γρήγορο 0-1, τα δοκάρια την γλίτωσαν δις πριν το φάουλ του Ντι Μαρία για το 0-2 του ημιχρόνου. Ο κίπερ Μπούντιτς έβγαλε τετ α τετ πριν το πέναλτι της μείωσης, αλλά τελευταίο ημίωρο δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα με ισοφάριση.

Με στόχο να σταματήσει το αρνητικό εκτός έδρας σερί κατηφόρισε στο Εστορίλ, τα 5 τελευταία ταξίδια της συνδυάστηκαν όλα με ήττες.

“Θα συνεχίσουμε τη δουλειά με την καλύτερη δυνατή νοοτροπία. Το ότι δεν έχουμε περισσότερους πόντους οφείλεται στο πολύ δύσκολο καλεντάρι στο ξεκίνημα της σεζόν.” δήλωσε ο κόουτς Βιγιάρ.

Παραμένει εκτός ο τραυματίας Λεμπεντένκο (αρ. μπακ)