5η αγωνιστική

*Η Μπράγκε επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Έρεμπρο.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΡΕΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Βάρμπεργκς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Σαέιντ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 56ο λεπτό, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Σαέιντ (75′) και Χόλμπεργκ (82′). Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 79′, όταν και αποβλήθηκε ο Κρόνα.

Επιτέλους νίκη για την Έρεμπρο, στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστιαν Γέρντλερ υποδέχθηκε τη Βάρμπεργκς, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου. “Πλήρωσε” μια αδράνεια που είχε στην άμυνα με ισοφάριση, όμως στην πορεία έγινε πιο απαιτητική και σκόραρε ακόμη δυο φορές, παρότι έμεινε και με δέκα παίκτες. Οι τρεις βαθμοί που πήρε ήταν και οι πρώτοι για φέτος, έχοντας προηγηθεί οι τρεις ήττες από Σκέβντε (0-1 εντός), Σάντβικεν (2-1 εκτός) και Έστερ (2-0 εκτός).

Έρεμπρο Στατιστικά

*Δέχεται γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΑΓΚΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λαντσκρόνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 52′ με τον Στλέτσιε. Με δέκα παίκτες έμειναν στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι.

Αήττητη συνεχίζει στο μέχρι τώρα πρωτάθλημα η Μπράγκε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάνε Μίαν υποδέχθηκε τη Λαντσκρόνα, με την οποία έμειναν στο 1-1. Δεν έπεισε πλήρως με την εμφάνιση της, βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα” και στην πορεία ισορρόπησε την κατάσταση, για να ισοφαρίσει το ματς με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Είχε τον έλεγχο έκτοτε, αλλά δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω. Δεύτερη φετινή ισοπαλία, μετά και από εκείνη στην έδρα της Χέλσινγκμποργκ (1-1), ενώ έχει και δυο νίκες επί των Βάρμπεργκς (1-0 εντός) και Έργκριτε (1-2 εκτός).