16η αγωνιστική

*N/G στα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*H Οσασούνα έχει νικήσει 4 φορές στα πρόσφατα 10, ως φιλοξενούμενη, τη Λεβάντε.

ΛΕΒΑΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Λεβάντε έκανε μια… χαλαρή προπόνηση στο πλαίσιο του Κυπέλλου, καθώς επικράτησε της Ουρακάν Μελίγια (0-8) εκτός έδρας και παράλληλα πήρε τη πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στο ματς έκανε ντεμπούτο ο υπηρεσιακός τεχνικός Αλέσιο Λίσκι έπειτα από την απομάκρυνση του Χαβιέρ Περέιρα. Ήταν ένα ξέσπασμα που ίσως της δώσει ψυχολογία να ανεβάσει την απόδοσή της και την αποτελεσματικότητά της και στο πρωτάθλημα. Εξακολουθεί να βρίσκεται στα σχοινιά και προμηνύεται μια πολύ δύσκολη χρονιά αναφορικά με την επίτευξη της παραμονής. Προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με αντίπαλο τη Μπέτις με σκορ 3-1, σ’ ένα ματς που δε δημιούργησε πολλές φάσεις μπροστά από την αντίπαλο εστία αλλά βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο, με γκολ από το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Λεβάντε παραμένει η μοναδική ομάδα της κατηγορίας η οποία δεν έχει σημειώσει νίκη. Αναμενόμενα είναι στην τελευταία θέση της κατάταξης, κάτω και από τη Χετάφε, η οποία δείχνει να συνέρχεται. “Δε με ενδιαφέρει τι θα συμβεί μετά το παιχνίδι με την Οσασούνα”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο υπηρεσιακός προπονητής Λίσκι, αναφορικά με το μέλλον του. Όσον αφορά την αποστολή, ο Ισπανός τεχνικός υπολογίζει κανονικά τους Ντε Φρούτος και Σολδάδο, οι οποίοι αντιμετώπισαν μικροτραυματισμούς αλλά αγωνίστηκαν στο προηγούμενο παιχνίδι. Αντιθέτως, δεν είναι εκ νέου διαθέσιμοι οι Σέρχιο Ποστίγο και Γκονθάλο Μελέρο, καθώς ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 0-8 της Ουρακάν Μελίγια εκτός έδρας, για το Κύπελλο. Στο 2’ και στο 22’ ο Σολδάδο σκόραρε για το 0-2, στο 29’ και στο 30’ ο Άλεξ Μπλέσα έκανε το 0-4 του ημιχρόνου. Στο 51’ ο Μάλσα το 0-5, στο 52’ και στο 58’ ο Ντάνι Γκόμεθ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-7. Στο 63’ ο Άλεξ Μπλέσα ολοκλήρωσε το χατ-τρικ και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Λεβάντε Στατιστικά

*3/5 ματς με N/G (δες το στο pamestoixima)

*5/6 αναμετρήσεις έληξαν με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 5/7 παιχνίδια ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΣΑΣΟΥΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Οσασούνα μπορεί να “πέταξε” ένα ημίχρονο στην έδρα της Σαν Αγκουστίν (0-4) για το Κόπα ντελ Ρέι, όμως ήταν καλή και αποτελεσματική στο δεύτερο μέρος και νίκησε εύκολα, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Νίκησε έπειτα από έξι αναμετρήσεις στη Λα Λίγκα. Άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της, στο πιο πρόσφατο ματς εναντίον της Έλτσε, καθώς αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Νωρίτερα, δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στη Μαδρίτη, κόντρα στην Ατλέτικο, ηττήθηκε με σκορ 0-1, όμως κέρδισε τις εντυπώσεις καθώς δυσκόλεψε αφάνταστα τους “Ροχιμπλάνκος” και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες.

Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση σημειώθηκε στα τελευταία λεπτά, ύστερα από μια ολιγωρία σε εκτέλεση κόρνερ, ενώ η άμυνα των “Ροχίγιος” έως τότε, είχε πάρει βαθμό άριστα. Τελευταία νίκη που σημείωσαν οι “Ροχίγιος” ήταν ενάντια στη Βιγιαρεάλ εκτός έδρας, με σκορ 1-2 πριν από πέντε ματς για τη Λα Λίγκα. “Με ένα άνοιγμα ή κλείσιμο των ματιών μπορείς να βρεθείς εκτεθειμένος”, είπε χαρακτηριστικά στις δηλώσεις του ο προπονητής των “Ροχίγιος”, Χακόμπα Αρασάτε, σχετικά με την “κοιλιά” που έχει κάνει τελευταία η ομάδα του. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε και επιστρέφει ο βασικός χαφ Λούκας Τορό, ενώ από τραυματισμό ταλαιπωρείται ο αναπληρωματικός κίπερ Χουάν Πέρεθ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 0-4 εκτός έδρας, της Σαν Αγκουστίν, στο πλαίσιο του Κόπα ντελ Ρέι. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους και έμειναν στο μηδέν. Στο 50’ ο Μπαρμπέρο σκόραρε για το 0-1 και στο 61’ ο Ρομπέρτο Τόρες έκανε το 0-2. Στο 72’ ο Οντιβέρος και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Άβιλα διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.