* 12η αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 4/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (15/04): Μποέμιανς – Νταντάλκ 1-0

ΝΤΑΝΤΑΛΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σλάιγκο Ρόβερς. Ο Χάρτμαν (16’) άνοιξε το σκορ για την Σλάιγκο Ρόβερς και ο Γκάλαν με πέναλτι (49’) ισοφάρισε για την Νταντάλκ.

Δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι τα “κρίνα”, παραμένουν δίχως νίκη στα 11 πρώτα παιχνίδια της σεζόν και η απόσταση από τις θέσεις παραμονής θα γίνει γρήγορα μη διαχειρίσιμη αν δεν υπάρξει αντίδραση. Αυτή είναι η χειρότερη εκκίνηση χρονιάς στην ιστορία του συλλόγου!

Την περασμένη Παρασκευή, στη βορειοδυτική ακτή, δεν έκαναν καλό ξεκίνημα στο ματς, δικαίως βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ και λίγο αργότερα γλίτωσαν το δεύτερο γκολ. Στο κλείσιμο του ημιχρόνου απείλησε για πρώτη φορά η Νταντάλκ και σε κόρνερ κέρδισε το πέναλτι ισοφάρισης. Εν συνεχεία πήρε το μομέντουμ της αναμέτρησης, είχε καλύτερη κυκλοφορία, αλλά όχι την ποιότητα για μία ανατροπή.

Το Σάββατο ανακοινώθηκε η πρόσληψη του 67χρονου Νόελ Κινγκ, ο οποίος από το 2008 βρισκόταν στα κλιμάκια των εθνικών ομάδων ανδρών και γυναικών. Τελευταία του δουλειά σε συλλογικό επίπεδο ήταν στη Φιν Χαρπς το 2004!

Στα αγωνιστικά νέα, οι βασικοί Ανιμασαχούν (στόπερ), Γκάλαν (φορ) αποχώρησαν με ενοχλήσεις στο προηγούμενο ματς και θεωρούνται αμφίβολοι, ενώ οι Μαχόν (μέσος), ΜακΓκάκιν (φορ) παραμένουν εκτός δράσης.

ΝΤΑΝΤΑΛΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Ντρόχεντα. Ο Ακιτούντε πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 15ο λεπτό.

Οι “τσιγγάνοι” είναι η πλέον φορμαρισμένη ομάδα της λίγκας μέσα στον Απρίλη, την περασμένη Παρασκευή πέτυχαν 4η νίκη μέσα στο μήνα, 3η διαδοχική για να βρεθούν στο -3 από την κορυφή και με παιχνίδι λιγότερο.

Συνολική η αδράνεια της αντίπαλης άμυνας για να πάρουν γρήγορο προβάδισμα με τον Ακιτούντε να βρίσκει δίχτυα στα 4/7 τελευταία παιχνίδια. Στο κλείσιμο του ημιχρόνου είχαν μεγάλη ευκαιρία να “κλειδώσουν” τη νίκη, η οποία δεν κινδύνευσε στο δεύτερο μέρος με εξαίρεση μία κεφαλιά στατικής φάσης στο φινάλε. Συνέχισε να είναι καλύτερη μετά την ανάπαυλα η Μποέμιανς, μέχρι να οπισθοχωρήσει ενστικτωδώς στα τελευταία λεπτά.

“Κρατάμε τα πόδια μας στο έδαφος. Γνωρίζουμε ότι έχουμε ακόμη πολλά να κάνουμε.” δήλωσε ο κόουτς Ρέινολντς.

Φρέσκο πρόβλημα οι ενοχλήσεις του αρχηγού Φλόρες (μέσος), λογίζεται ως αμφίβολος, ενώ οι Κόρνγουολ (στόπερ), Μπάκλεϊ (μέσος) παραμένουν τραυματίες.