3η αγωνιστική

* H Ελλάδα έχει αποκλειστεί με 2/2 ήττες, ενώ η Ισλανδία χρειάζεται δική της νίκη, ήττα των Νορβηγών από την Ισπανία και να καλυφθεί η μεταξύ τους διαφορά τερμάτων για να προκριθεί στα ημιτελικά.

Δείτε τα Προγνωστικά Euro U19

ΕΛΛΑΔΑ U19

Προηγούμενο ματς: Ήττα (0-5) από την Ισπανία. Ο Μπαρμπέρα σκόραρε δις (11’ & 45+1’), ο Μοράν (14’) έκανε το 0-2, ο Παλάσιος (17’) πέτυχε το τρίτο γκολ και ο Κάσας (57’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Παραδόθηκε άνευ όρων η ομάδα του Θέου στην ανωτερότητα των Ισπανών, όπως και στην πρεμιέρα του ομίλου δέχθηκε 5 γκολ, τα τέσσερα αυτή τη φορά στο πρώτο ημίχρονο, με τους Ίβηρες να κάνουν ουσιαστικά fair play στο τελευταίο ημίωρο.

Τεράστια τα προβλήματα στην άμυνα, μόνιμη η ασυνεννοησία, πολλά και εύκολα τα ατομικά και τα τακτικά λάθη. Απέναντι στους Νορβηγούς υπήρξε αντίδραση μετά την ανάπαυλα, απέναντι στο φαβορί του ομίλου καμία.

Συμπλήρωσε κάρτες ο Σταυρόπουλος (μέσος), αναμένεται να πάρουν χρόνο συμμετοχής αρκετοί που δεν είχαν βασικό ρόλο στα πρώτα παιχνίδια, αφού δεν υπάρχει βαθμολογικό κίνητρο.

ΕΛΛΑΔΑ U19 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της

ΙΣΛΑΝΔΙΑ U19

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία (1-1) με τη Νορβηγία. Ο Ροαλντσόι με πέναλτι (65’) άνοιξε το σκορ για τους Νορβηγούς και ο Γκούντμουντσον (89’) ισοφάρισε για την Ισλανδία.

Πολύ πιο βατό το δεύτερο παιχνίδι του ομίλου για τους Ισλανδούς, φανέρωσαν καλά στοιχεία στην σκανδιναβική μάχη της Παρασκευής και με την ισοφάριση στο 89’ έμειναν μέσα στο κόλπο της πρόκρισης.

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο απέναντι στους Νορβηγούς, εντάθηκε ο ρυθμός μετά την ανάπαυλα με την ομάδα του Σκούλασον να είναι καλύτερη. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυστηρό πέναλτι και στην συνέχεια δικαιώθηκε για την πίεση που άσκησε.

Στην πρεμιέρα του ομίλου υποτάχθηκε στην ποιότητα των Ισπανών, αλλά κατάφερε να κρατήσει σε αξιοπρεπή επίπεδα την ήττα (1-2).