29η αγωνιστική

*Αήττητη η Έλφσμποργκ στα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο τη Χέλσινγκμποργκ, έχοντας έξι νίκες και δυο ισοπαλίες

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Χέλσινγκμποργκ – Έλφσμποργκ 1-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Μπέρνχαρντσον στο 33′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 55′, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 89ο λεπτό με τον Σέντερμπεργκ.

Αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων για την Έλφσμποργκ, με δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζίμι Τελίν υποδέχθηκε τη Χάμαρμπι, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Με διαφορά ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε την επιθετική πρωτοβουλία και επιβραβεύτηκε με γκολ λίγο μετά το μισάωρο. Στο δεύτερο μέρος είδε την αντίπαλό της να ισορροπεί την κατάσταση και να φέρνει το ματς στα ίσα. Ωστόσο, η ίδια είχε την υπομονή και τη συγκέντρωση, για να αποφύγει τυχόν απώλειες στα τελευταία λεπτά.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα, μετά και από εκείνη στην έδρα της Βάρμπεργκς (0-3 εκτός). Βρίσκεται έτσι στο μέσο της κατάταξης και χωρίς κάποιο κίνητρο στα ματς που έχουν απομείνει για το φινάλε της σεζόν. Ηττήθηκε μια φορά στα 13 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη επτά νίκες και πέντε ισοπαλίες.

Παρελθόν από τις τάξεις της ομάδος θα αποτελέσει με την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος ο εξτρέμ Ράσμους Αλμ. Ο 27χρονος είναι αποκτηθεί το καλοκαίρι του 2019 από τη Ντέγκερφορς. Άγνωστη η κατάσταση του Γκούσταβ Χένρικσον, που δεν αγωνίστηκε στα τελευταία παιχνίδια.

Έλφσμποργκ Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Ντέγκερφορς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Αλ Χαμάουι στο 54′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του ματς.

Από την έκτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Χέλσινγκμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ματίας Λίντστρεμ υποδέχθηκε τη Ντέγκερφορς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Έδωσε τον καλύτερο της εαυτό, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να την κάνει να ελπίζει σε κάτι το θετικό. Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και παρότι ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, σε ένα γενικά ισορροπημένο ματς, εν τέλει ηττήθηκε στις λεπτομέρειες και από ένα τέρμα στο φινάλε.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, έχασε οριστικά τις όποιες ελπίδες είχε για παραμονή μέσω και των μπαράζ, οπότε και από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία. Ηττήθηκε στις τέσσερις από τις πέντε τελευταίες της εξόδους, στις οποίες πανηγύρισε και ένα διπλό.

Εξέτισε την τιμωρία του ο Βίλγιορμουρ Ντάβιντσεν και βρίσκεται στην αποστολή. Απουσιάζουν οι τραυματίες Τσάρλι Βέμπεργκ, Ντένις Όλσον και Μπράντουρ Χέντρικσον.