*12η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Δόξα Κατωκοπιάς – ΑΕ Λεμεσού 0-1, ΑΕ Λεμεσού – Δόξα Κατωκοπιάς 2-0

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: ΑΕ Λεμεσού – Δόξα Κατωκοπιάς 0-0

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της ΑΕ Ζακακίου, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο ένατο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Σιφνέο (αυτ. 48′) και Τρούγιτς (58′), δέχθηκε την ισοφάριση στο 75′. Εν τέλει βρήκε και τρίτο τέρμα στο 89ο λεπτό με τον Τρούγιτς.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Δόξα Κατωκοπιάς, μετά το εντός 1-0 επί της Νέας Σαλαμίνας (1-0 εντός).Την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ, η ομάδα του υπηρεσιακού Κύπρου Μούζουρου φιλοξενήθηκε από την ΑΕ Ζακακίου, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-2.

Βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα” και παρότι είχε κάποιες καλές στιγμές, δεν κατάφερε να πετύχει κάτι μέχρι την ανάπαυλα. Κάτι που έκανε εν τέλει πράξη με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, κάνοντας πολύ γρήγορα την ανατροπή σε 1-2. Στην πορεία είδε αρχικά να της ακυρώνεται τρίτο τέρμα και στιγμές αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση. Δεν το έβαλε κάτω όμως και κατάφερε να “κλέψει” το τρίποντο με γκολ στο φινάλε.

Βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης και στο -8 από την παραμονή, τρεις στροφές πριν το φινάλε, οπότε και πλέον ελπίζει σε ένα θαύμα για να αποφύγει τα χειρότερα. Ηττήθηκε στα 7/9 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε παράλληλα και δυο νίκες. Εξέτισαν και υπολογίζονται κανονικά οι Τάντι και Αλσέους.

Δόξα Κατωκοπιάς Στατιστικά

*Σκόραρε στα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-4 επί της Νέας Σαλαμίνας, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Μίντσεφ (13′, 27′) και παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 54′, τέσσερα λεπτά μετά βρήκε και πάλι δίχτυα, με τον Σιλβέστρο. Δέχθηκε την ισοφάριση (67′, πεν. 81′), προηγήθηκε εν νέου με τον Μίντσεφ στο 86′, αλλά δέχθηκε και πάλι την ισοφάριση με πέναλτι στο 90′. Σκόραρε πέμπτη φορά στην καθυστερήσεις με τον Μακρή.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ΑΕ Λεμεσού, μετά και τη συντριβή που υπέστη με 4-1 στο ντέρμπι με τον Απόλλων. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα, της οποίας και επικράτησε με το εντυπωσιακό 5-4.

Σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι και χωρίς άγχος στις δυο πλευρές, αμφότερες είχαν αρκετά καλό πρόσωπο στα επιθετικά τους καθήκοντα, αλλά αμυντικά έμπαζαν. Αν και η ίδια έδειχνε ικανή να “καθαρίσει” από νωρίς το παιχνίδι, τα βρήκε σκούρα και εν τέλει χρειάστηκε ένα γκολ σε “νεκρό χρόνο” για να πάρει το τρίποντο.

Βρίσκεται έτσι στη δεύτερη θέση των πλέι άουτ και στο +3 από τον Εθνικό Άχνας, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο, παρότι δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε τελευταία εκτός της, στα οποία είχε ακόμη μια νίκη και τρεις ισοπαλίες.

Υπάρχει αβεβαιότητα για το μέλλον του κόουτς Γαρπόζη στην ομάδα μετά και την αλλαγή στη διοίκηση, κάτι που θα ξεκαθαριστεί μετά το Πάσχα.