*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Λίνγκμπι – Βέιλε 1-1, Βέιλε – Λίνγκμπι 1-0

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Λίνγκμπι – Βέιλε 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας

ΒΕΪΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Βίμποργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Τζουβάρα στο όγδοο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 41′, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 66′ με τον Ονουγκά.

Από αήττητο σερί τριών αγώνων προέρχεται η Βέιλε, με δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ιβάν Πρέλετς φιλοξενήθηκε από τη Βίμποργκ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Μπορεί να είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο ματς, όμως κόντρα στη ροή ήταν αυτή που σκόραρε δυο φορές και πήρε το θετικό αποτέλεσμα, παρότι είχε δεχθεί προσωρινά την ισοφάριση λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ήταν η δεύτερη διαδοχική της νίκη, μετά και το εντός 3-2 επί της Οντένσε, παίρνοντας έτσι βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή, ούσα πλέον στο +4 από την τελευταία δυάδα. Επικράτησε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (1-1-2).

Βέιλε Στατιστικά

*Goal/Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΝΓΚΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Οντένσε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 13ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Γκούντγιονσεν (22′) και Μάγκνουσον (31′).

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Λίνγκμπι, μετά και το εντός 2-1 επί της Ράντερς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντέιβιντ Νίλσεν φιλοξενήθηκε από την Οντένσε, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Παρότι βρέθηκε πίσω από νωρίς στο παιχνίδι, αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο και μέχρι το μισάωρο είχε κάνει ήδη την ανατροπή. Εκατέρωθεν ευκαιρίες στην πορεία, με το σκορ να μην αλλάζει ωστόσο.

Παρέμεινε έτσι αήττητη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, έφτασε τους 32 βαθμούς και κάνει όνειρα ακόμη για κατάληψη της πρώτης θέσης, ούσα στο -5 από αυτή, με τρία παιχνίδια να απομένουν για το φινάλε. Ηττήθηκε ωστόσο στις 8/9 τελευταίες εξόδους της, στις οποίες είχε και ένα διπλό.