15η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λίνγκμπι – Βέιλε 1-1

ΒΕΪΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Νόρντζελαντ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 62ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Βέιλε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ιβάν Πρέλετς φιλοξενήθηκε από τη Νόρντζελαντ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Είχε αρκετά καλή εμφάνιση και αφού γλίτωσε δις χάρη στο δοκάρι μέχρι την ανάπαυλα, εν τέλει βρέθηκε πίσω στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου. Προσπάθησε να αντιδράσει, είχε δοκάρι και αυτή, αλλά και ακυρωθέν γκολ στα τελευταία λεπτά.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, διατηρείται χαμηλά στην κατάταξη, με εννέα βαθμούς συνολικά, ούσα πάνω μόνο από τη Χβίντοβρε. Πανηγύρισε μια νίκη στα επτά φετινά εντός της (1-2-4).

Βέιλε Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΝΓΚΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Οντένσε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 14ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Ρέμερ (47′) και Μάγκνουσον (52′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Λίνγκμπι αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέιρ Αλεξάντερσον υποδέχθηκε την Οντένσε, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Παρότι βρέθηκε πίσω από νωρίς, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με δυο γρήγορα γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, δεν άντεξε στην πίεση και δέχθηκε την ισοφάριση λίγο πριν το φινάλε.

Πρώτος της βαθμός, μετά τις τρεις ήττες από Σίλκεμποργκ (5-0 εκτός), Άαρχους (0-2 εντός) και Μίντιλαντ (2-1 εκτός), φτάνοντας τους 16 συνολικά μέχρι τώρα, που τη φέρνουν στο -5 από το πρώτο μισό. Ηττήθηκε στα 4/7 φετινά εκτός της (2-1-4).