9η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα δυο παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, με γηπεδούχο τη Βαστέρας.

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 3/4 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Γκάις, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 41′.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Βαστέρας, μετά και από εκείνες κόντρα σε Χάμαρμπι (2-1 εκτός) και Τζουργκάρντεν (0-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον φιλοξενήθηκε από τη Γκάις, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς, ενώ πριν βγει το ημίχρονο δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Προσπάθησε να αντιδράσει μετά την ανάπαυλα, αλλά παρά τις φάσεις δεν πέτυχε κάτι.

Έφτασε έτσι τις επτά ήττες μετά και τις οκτώ πρώτες στροφές, οπότε και με τρεις βαθμούς μέχρι τώρα, παραμένει στην τελευταία θέση της κατάταξης. Εντός έδρας η μοναδική της νίκη (1-0-3), κόντρα στη Μιάλμπι (2-1 εντός). Συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Μαξ Λάρσον.

Βαστέρας Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΡΝΑΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Αν και προηγήθηκε με τον Καλού στο 43ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση στο 90′.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Βάρναμο, μετά και το εκτός 1-2 επί της Χάμαρμπι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άνες Μράβατς υποδέχθηκε τη Μπρομαποϊκάρνα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ούσα πιο απαιτητική στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου. Στην πορεία προσπάθησε να κάνει διαχείριση και παρότι έδειχνε να κρατάει τη νίκη, εν τέλει λύγισε στο φινάλε.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους οκτώ συνολικά σε ισάριθμα παιχνίδια και παραμένει χαμηλά στην κατάταξη. Ηττήθηκε μια φορά στις τέσσερις εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη δυο νίκες και μια ισοπαλία. Δεν αναφέρθηκαν πιθανά αγωνιστικά προβλήματα.