*Πρώτος τελικός των play off για ένα εισιτήριο στο Championship. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της σημερινής φιλοξενούμενης. Σε περίπτωση που μετά τη λήξη και του δεύτερου αγώνα το συνολικό σκορ είναι ισόπαλο, ακολουθεί παράταση και αν δεν αλλάξει κάτι, η θέση θα κριθεί στα πέναλτι.

*Τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια είχαν 2-3 γκολ.

*Εδώ βρίσκεις όλα τα παιχνίδια στο κουπόνι πάμε στοίχημα της ημέρας!

ΧΑΜΙΛΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: H Χάμιλτον κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Αλόα, με τον Ρόουζ στο 77’ να πετυχαίνει το καθοριστικό γκολ, παίζοντας με παίκτη παραπάνω από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου! Βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Κούλσον στο 7’, πριν ισοφαρίσει με τον Τούμιλτι στο 18’ και προηγηθεί με τον Σμιθ στο 43’. Αλλά και με 10 παίκτες απέναντι της, ισοφαρίστηκε από τον Σάμον στο 57’.

Η Χάμιλτον πήρε την πολυπόθητη νίκη – πρόκριση στον σημερινό τελικό των play off με 3-2 επί της Αλόα, αν και πάλι έβαλε εμπόδια και “τρικλοποδιές” στον εαυτό της!

Χαρακτηριστικό είναι πώς και στους δύο αγώνες της με την Αλόα (2-2 εκτός το πρώτο παιχνίδι), βρέθηκε πίσω στο σκορ και χρειάστηκε να ισοφαρίσει.

Αυτή ήταν η ένατη της νίκη στα 12 τελευταία παιχνίδια της, όπου έχει χάσει μόνο μία φορά, από την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια Φόλκερκ εντός έδρας.

Είχε την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος, μαζί με την πρωταθλήτρια Φόλκερκ, ενώ από τις ομάδες που συμμετέχουν στην διαδικασία των play off, είναι αυτή με τις περισσότερες εντός έδρας νίκες, 10 σε σύνολο 18 αγώνων.

Η μεγάλη διαφορά όμως είναι πώς αντιμετωπίζει αντίπαλο που έπαιζε σε μεγαλύτερη κατηγορία. Απλά στα θετικά το γεγονός πώς έπαιζαν στην ίδια πριν μόλις έναν χρόνο, κάτι που δυστυχώς και για τις δύο δεν μπορεί να συμβεί από τη νέα σεζόν.

Χάμιλτον Στατιστικά

*12/23 Ν/G εντός έδρας

*5/7 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΙΝΒΕΡΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Η Ινβερνές κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μοντρόουζ, με τέρμα του ΜακΚέι στο 57ο λεπτό.

Η Ινβερνές έκανε το ελάχιστο που χρειαζόταν, σκόραρε ένα γκολ, δεν δέχθηκε κάποιο, κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μοντρόουζ και μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα, πέρασε στον τελικό των play off, με στόχο να διατηρηθεί στο Championship.

Μάλιστα ο προπονητής της, Ντάνκαν Φέργκιουσον, είναι λίγο μελοδραματικός, λέγοντας πως ο υποβιβασμός στη League 1 για πρώτη φορά μετά το 1999, θα είναι καταστροφικός, αφού πολλοί άνθρωποι θα χάσουν τη δουλειά τους και θα υπάρξουν τεράστια οικονομικά προβλήματα.

Ίσως γι’ αυτό να έχει επιβάλλει και έναν πολύ πιο προσεκτικό τρόπο τακτικής και συστήματος, με πρώτιστο ενδιαφέρον να μην δεχθούν γκολ. Κάτι που δεν έχει και πολλούς υποστηρικτές στις τάξεις των οπαδών της ομάδας!

Επίσης το θετικό γι’ αυτήν ενόψει της σημερινής αναμέτρησης είναι πώς γενικώς φέτος είχε πολύ καλύτερο απολογισμό εκτός απ’ ότι εντός έδρας, έστω και οριακά (έξι νίκες, έναντι πέντε).