*28η αγωνιστική

*Η Μαρσέιγ είναι αήττητη στην τελευταία πεντάδα αγώνων με αντίπαλο τη Ρεμς ανεξαρτήτως έδρας (3-2-0).

*Στον πρώτο γύρο: Μαρσέιγ – Ρεμς 4-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Μονακό. Πήρε τη νίκη με γκολ του Μπαλογκούν στο 51’.

Συνεχίζει τη ξέφρενη πορεία της και κάνει όνειρα για έξοδο στην Ευρώπη μετά το τεράστιο διπλό στη Μονακό. Προκάλεσε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη εστία, δύο φορές πάντως την γλίτωσε το δοκάρι, σε κόντρα επίθεση άνοιξε το σκορ και είχε μια μεγάλη φάση στο φινάλε για να τελειώσει οριστικά το ματς. Επιστροφή στα γκολ για τον φορ/πρώτο σκόρερ Μπαλογκούν που έφτασε τα 16 γκολ στη σεζόν.

Τρίτη σερί νίκη για τη Ρεμς, είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Τουλούζ (3-0) και Αζαξιό (1-0), επέκτεινε το αήττητο στις 19 αγωνιστικές (9-10-0) και πλησίασε στους τέσσερις πόντους από την πεντάδα και την έξοδο στην Ευρώπη. “Βασίλισσα” των ισοπαλιών στη Ligue 1, μετράει 13 σε 27 αγωνιστικές (10-13-4). Νίκησε τα 7/8 τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της, στα τρία πιο πρόσφατα κράτησε ανέπαφη την εστία της. Επανέρχονται ο στόπερ Αγκμπαντού και ο νεοφερμένος φορ Μαολιντά.

ΡΕΜΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα πέντε πρόσφατα παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με το Στρασβούργο. Αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο απ’ το 29’, προηγήθηκε με τον Μπεμπά στο 49’, έκανε το 2-0 με πέναλτι στο 76’, με το Στρασβούργο να ισοφαρίζει σε 2-2 μέσα σε δύο λεπτά (88’, 89’).

Συμπλήρωσε ένα μήνα που δεν κερδίζει μπροστά στο κοινό της, την περασμένη εβδομάδα την… πάτησε και παραχώρησε 2-2 με το Στρασβούργο. Ανύπαρκτη στο πρώτο ημίχρονο, δεν έφτιαξε ούτε μια φάση, φλέρταρε σε πολλές περιπτώσεις με το γκολ και πριν το πρώτο μισάωρο αναγκάστηκε να συνεχίσει με αριθμητικό μειονέκτημα. Σκόραρε από στατική φάση στο δεύτερο 45λεπτο, με πέναλτι απέκτησε αέρα δύο τερμάτων, αλλά πλήρωσε την αφέλεια της στα μετόπισθεν και δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά στο φινάλε.

Σημαντική απώλεια για την ομάδα του Τούντορ, μπορεί να παρέμεινε μόνη στη 2η θέση, αλλά είδε τη Λανς να μειώνει την διαφορά στους δύο πόντους, ενώ απομακρύνθηκε στο -10 από την κορυφή. Εξαιρετική η εικόνα της μακριά απ’ τη Μασσαλία, έχει το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα (10-2-1), έβγαλε διπλό στις επτά πρόσφατες. Τιμωρημένος ο στόπερ Μπαλέρδι, παραμένει τραυματίας ο εξτρέμ Αρίτ, τραυματίστηκε ο στόπερ Κολάσινατς.