*Στον Α’ γύρο: Κοζάνη – Καμπανιακός 2-2

*Στην κανονική διάρκεια: Καμπανιακός – Κοζάνη 0-1 και Κοζάνη – Καμπανιακός 0-1

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G και Under 2,5

KAΜΠΑΝΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 1-2 τον Αιολικό εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Πήρε κεφάλι στο σκορ στο 19′, ισοφαρίστηκε προσωρινά στο 37′, αλλά ανέκτησε το προβάδισμά του στο 57′, το οποίο και κράτησε μέχρι τέλους.

Έκανε το χρέος του στην Αριδαία και κέρδισε τον Αιολικό δίχως να αντιμετωπίσει σημαντικά προβλήματα, ίσως με εξαίρεση τα τέλη του πρώτου μέρους, όπου έδειξε να χάνει λίγο την συγκέντρωσή του. Ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, που τον τοποθετεί σε θέση ισχύος δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν.

Ισοβαθμεί με την Κοζάνη και με νίκη σήμερα, αγκαλιάζει την παραμονή. Σε περίπτωση ισοπαλίας, δεν θα κρατάει την τύχη στα χέρια του αν λάβουμε σίγουρη την νίκη της Αναγέννηση απέναντι στον υποβιβασμένο Αιολικό. Με ήττα, επιστρέφει ουσιαστικά στην Γ’ Εθνική. Πίστη στην νίκη από τον κόουτς Αμανατίδη, ο οποίος στην μεγάλη μάχη θα έχει όλους τους παίκτες στην διάθεσή του.

Καμπανιακός Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Under 2,5

*Δεν σκόραρε στα 3/4 τελευταία παιχνίδια του

ΚΟΖΑΝΗ

Προηγούμενο ματς: Μεγάλη νίκη με 3-1 απέναντι στον ΠΑΟΚ Β εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 27′, αλλά κατάφερε να πετύχει κομβικό γκολ ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1′). Στην επανάληψη, πέτυχε την ολική ανατροπή (59′) και σφράγισε την νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο (82′).

Δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα στον ορίζοντα πέρα από την νίκη για την Κοζάνη στο παιχνίδι με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Β και πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν, επικράτησε με 3-1 σε βάρος του αδιάφορου «Δικεφάλου του Βορρά». Όλη η σεζόν θα παιχτεί σήμερα στην Χαλάστρα, αφού την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον αδιάφορο Αιολικό. Όπως και ο Καμπανιακός, έτσι και η Κοζάνη δεν βολεύεται με άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης και η μόνη λύση για την παραμονή μοιάζει το δύο στα δύο.

« Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την νίκη. Στην Χαλάστρα παίζουμε ενενήντα λεπτά όλη την χρονιά μας», επιβεβαίωσε ο τεχνικός Διγκόζης. Δεν ανακοίνωσε αποστολή ούτε για το σημερινό ματς, μοναδική δεδομένη απουσία αυτή του μακροχρόνιου τραυματία Κοροβέση.