*Στον πρώτο γύρο: Ουνιβ. Κραϊόβα – Ντιναμό Βουκουρ. 2-1

*Η αναμέτρηση δεν διεξάγεται στην φυσική έδρα της Ντιναμό, το “Ştefan cel Mare”, αλλά στο “Arena Naţională”.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡ.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα γα την Ντιναμό Βουκουρεστίου, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες. Την προηγούμενη Δευτέρα, η ομάδα του Κόσμιν Κόντρα φιλοξένησε την Μποτοσάνι, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, εν τέλει τα κατάφερε στο 70ο λεπτό, με τον Χάνκα να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Με τη νίκη της αυτή, η Ντιναμό έφτασε τους 35 βαθμούς, ούσα και στην έκτη θέση, όπου και “συγκατοικεί” με την Άστρα, η οποία και έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Με 36 τέρματα στο ενεργητικό της, έχει μια από τις καλύτερες επιθέσεις στο πρωτάθλημα. Εφτά νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο μέχρι τώρα εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα. Εκτός παραμένει ο τραυματίας Λαουρέντιου Μπρανέσκου (ΤΕ 17/0), με τον Λιθουανό Βιτάουτας Κερνιάουσκας (ΤΕ 0/0) να μένει εκτός αποστολής.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μποτοσάνι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τρία από τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΟΥΝΙΒ. ΚΡΑΪΟΒΑ

Την δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Κραϊόβα, μετά και από αυτή στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μποτοσάνι (1-0). Το προηγούμενο Σάββατο, η ομάδα του Γκεόργκε Μουλτέσκου φιλοξένησε την Στεάουα, από την οποία και γνώρισε την ήττα με σκορ 1-2. Το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων στο παιχνίδι αυτό, σημείωσε στο 34ο λεπτό ο Ζλατίνσκι, ο οποίος και ισοφάρισε έστω και προσωρινά σε 1-1.

Με το βαθμό που πήρε από την αναμέτρηση αυτή, η Κραϊόβα έφτασε τους 40 στο σύνολο, ούσα και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, οκτώ βαθμούς μακριά από την πρώτη από την πρωτοπόρο Βιτορούλ και πέντε από την δεύτερη Στεάουα. Εκτός έδρας μετράει τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες μέχρι τώρα, αγνοώντας το διπλό στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της (0-1-3). Εκτός είναι ο τραυματίας Γιόβαν Μάρκοβιτς (ΕΠ 0/0), καθώς και ο τιμωρημένος Ράντοσλαβ Ντιμιτρόβ (ΑΜ 3/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Στεάουα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.