*Στον πρώτο γύρο: Κορτράικ – Γκενκ 4-1

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Ανεπηρέαστη απ’ τη διακοπή του πρωταθλήματος η Κλαμπ Μπριζ, πέρασε «αέρας» απ’ την έδρα της Σταντάρ Λιέγης. Μετέτρεψε σε «περίπατο» το υποτιθέμενο ντέρμπι, χάρη στα υψηλά επίπεδα αποτελεσματικότητας της, καθώς σκόραρε με ιδιαίτερη ευκολία. Στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της έκανε το 0-1 στο 22’, διαχειρίστηκε άψογα και πειθαρχημένα το προβάδισμα της και με δύο γκολ σε πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος (66’-70’) «καθάρισε» το ματς. Ήταν η τέταρτη διαδοχική νίκη πρωταθλήματος με επιμέρους σκορ 14-3, κέρδισε τα 12/16 τελευταία ματς και δείχνει σε όλους ότι είναι η πιο σταθερή ομάδα, ίσως το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος. «Τρέχει» αήττητο σερί 12 αγωνιστικών με ρεκόρ 9-3-0 και μερικά μεγάλα σκορ. Επιστρέφει ο Κλάουντεμιρ (Μέσος, 20,0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-3 για την Κλαμπ Μπριζ κόντρα στη Σταντάρ Λιέγης.

Στατιστικό: Από τέσσερις σερί νίκες προέρχεται η Κλαμπ Μπριζ, όλες συνοδεύτηκαν από Over 2,5 (παίξτο στην Goalbet).

Το Κλαμπ Μπριζ – Μπέβερεν παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΜΠΕΒΕΡΕΝ

Με ήττα επέστρεψε απ’ τη διακοπή η Μπέβερεν, που υποδέχτηκε την Οστάνδη, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι. Δέχτηκε το γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου και της «κόπηκαν» τα πόδια, προσπάθησε αρκετά για να σκοράρει έστω μια φορά και να σώσει την ισοπαλία, δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 0-1. «Κακή» ήττα για την Μπέβερεν, που έμεινε στους 19 πόντους και βλέπει την απόσταση απ’ την ουραγό Μουσκρόν να μειώνεται αργά, αλλά σταθερά. Σήμερα το έργο των φιλοξενουμένων είναι εξαιρετικά δύσκολο και το ξέρουν, εντούτοις δεν έχουν περιθώρια για να διαλέξουν παιχνίδια, καλούνται να είναι ανταγωνιστικοί. Είναι απελπιστικοί εκτός έδρας, είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη, μετράει ρεκόρ 0-3-7 με επιμέρους γκολ 5-20! Προχώρησε σε καλή προσθήκη, καθώς πήρε δανεικό τον εξτρέμ Λανζίλ, που είχε δώσει στη Λέγκια Βαρσοβίας το καλοκαίρι, σήμερα είναι διαθέσιμος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 για την Μπέβερεν κόντρα στην Οστάνδη.

Στατιστικό: Από 7/8 Under 2,5 προέρχεται η Μπέβερεν ανεξαρτήτως έδρας.