* 30η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (29/10): Ρακόβ – Βίτζεβ 1-1

ΒΙΤΖΕΒ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-3) επί της Ρουχ Χορζόφ. Ο Ντα Σίλβα (2’) άνοιξε το σκορ για τη Βίτζεβ, ο Σάντσεθ (49’) έκανε το 0-2 και ο Παβλόφσκι με πέναλτι (90+13’) έκανε το 1-3. Ο Κόζακ μείωσε δις (76’, 90+17’) για την Ρουχ.

Θριαμβεύτρια στο σαββατιάτικο ντέρμπι, διεύρυνε το αήττητο σερί (4-2-0) κι εδραιώθηκε στην 8η θέση της Ekstraklasa, αλλά δεν υπάρχουν ρεαλιστικές πιθανότητες για ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Εν αντιθέσει με την ουραγό, δεν αγχώθηκε από τους 50,000 φιλάθλους στις κερκίδες, μπήκε δυνατά στο ματς και έγινε από νωρίς αφεντικό. Γρήγορος ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, χάθηκαν εκατέρωθεν σημαντικές ευκαιρίες και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους εκμεταλλεύτηκε γκάφα του αντίπαλου κίπερ για το 0-2. Δεν έπαιξε κυνικά, άφησε μέσα στο ματς την Ρουχ, αλλά το κερδισμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις έκρινε οριστικά το αποτέλεσμα.

“Απέχουμε πολύ από το να νιώθουμε γεμάτοι, θέλουμε να συνεχίσουμε να κερδίζουμε, δεν μας αρκεί η 8η θέση.” δήλωσε ο κόουτς Μισλίβιετς.

Στα αγωνιστικά νέα, επέστρεψε (ως αλλαγή) στο προηγούμενο ματς ο Τσιγκάνικς (αρ. μπακ), αλλά παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μίλος (δεξί μπακ), Σέχου (μέσος).

ΒΙΤΖΕΒ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΑΚΟΒ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Στο 58’ αποβλήθηκε ο Παπανικολάου της Ρακόβ και στο 90+2’ ο Μουσιόλικ πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Την έχει πάρει η κατηφόρα και δεν μπορεί να συνέλθει η περσινή πρωταθλήτρια, η υπεράσπιση του θρόνου έχει χαθεί με 5 σερί ματς δίχως νίκη (0-3-2) και πλέον τρέχει να προλάβει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Την προηγούμενη Παρασκευή απέτυχε να εκμεταλλευτεί την έδρα της σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, γνωρίζοντας την πρώτη πρωταθληματική ήττα στην Τσεστόχοβα μετά το Μάιο του 2023.

Γλίτωσε νωρίς σε χαμένο τετ α τετ αντεπίθεσης της Γκόρνικ, απάντησε με μεγάλη διπλή ευκαιρία στατικής φάσης, με εκτελεστές τους Σβάρνα, Παπανικολάου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης έγινε πιεστική, ξόδεψε δύο πολύ μεγάλες φάσεις και η ορμή της ξεθύμανε με την αποβολή του Παπανικολάου. Έχασε δυνάμεις, πιέστηκε στο φινάλε κι αφού προειδοποιήθηκε σε δύο στιγμές, δέχθηκε το καθοριστικό γκολ με κεφαλιά σε κόρνερ. Εξαιτίας και της άστοχης εξόδου του κίπερ Κούτσιακ που έκανε ντεμπούτο.

“Θα πάμε στο Λοτζ για να κερδίσουμε τον αγώνα και αυτός είναι o μοναδικός μας στόχος. Θέλουμε να το κάνουμε εκτελώντας καθήκοντα με υψηλή ένταση, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Θέλουμε να παίξουμε σύμφωνα με τους κανόνες μας, με πάθος και να παλεύουμε για κάθε μπάλα.” δήλωσε ο κόουτς Ζβάργκα.

Πολλές οι απουσίες για ένα ακόμη παιχνίδι, ο τιμωρημένος Παπανικολάου (μέσος) δεν θα ταξιδέψει μαζί με τους τραυματίες Σαχίνοβιτς (κίπερ), Άρσενιτς (στόπερ), Ρούντιτς (κίπερ), Γκριζκίεβιτς (στόπερ), Πλάβσιτς (μέσος), Λόπεθ (μέσος), Ζβολίνσκι (φορ).