*3ος προκριματικός γύρος του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Σερίφ Τιρασπόλ – Πλζεν 1-2.

*Αήττητη η Πλζεν στα τελευταία εννέα εντός έδρας ματς στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, κέρδισε τα οκτώ!

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΠΛΖΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΤΣΕΧΙΑ, 55)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Παρντουμπίτσε για το πρωτάθλημα. Το 1-0 ο Κλίμεντ στο 21’, το 1-1 έκανε ο Σολίλ στο 55’ για την Παρντουμπίτσε. Το τελικό 2-1 έκανε ο Χάβελ στο 75’ για την Πλζεν.

Πήρε μεγάλο αποτέλεσμα την περασμένη εβδομάδα στο πρώτο ματς κόντρα στη Σερίφ, επικράτησε 2-1 και μετατράπηκε σε ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση. Δεν έκανε τρομερή εμφάνιση, ωστόσο είχε ουσία και αποτελεσματικότητα, εκμεταλλεύτηκε το καλό της διάστημα και σκόραρε δύο φορές μέχρι το 55’. Μετέτρεψε το 1-0 σε 2-1 υπέρ της, από εκεί και έπειτα όμως αντιμετώπισε πίεση απ’ τη Σερίφ, “κλείστηκε” στα καρέ της και πάλεψε για να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, κάτι που έκανε.

Είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, κάτι που αν καταφέρει θα εξασφαλίσει την παρουσία στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, δηλαδή αρκετά σημαντικά έσοδα για τα ταμεία της, σε μια δύσκολη οικονομικά περίοδο. Έγιναν αρκετές αλλαγές απ’ τον κόουτς Μπίλεκ στο εντός έδρας ματς που ακολούθησε κόντρα στην Παρντουμπίτσε για το πρωτάθλημα, η ομάδα του ζορίστηκε πολύ, αλλά κατάφερε να κερδίσει οριακά. Δεν έχει ήττα σε πέντε ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (4-1-0), σκόραρε σ’ όλα τα παιχνίδια τουλάχιστον δύο γκολ.

ΠΛΖΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετρά 5/5 Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Μετρά 4/5 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΣΕΡΙΦ ΤΙΡΑΣΠΟΛ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΜΟΛΔΑΒΙΑ, 72)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Σφίντουλ Γκέοργκε για το πρωτάθλημα. Το 1-0 ο Ιμπραΐμ στο 4’, το 1-1 έκανε ο Κίκι στο 23’ για τη Σερίφ, που ανέτρεψε το σκορ στο 32’ με τον Ακάνμπι. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε στο 81’ με πέναλτι του Άμπρι.

“Πλήρωσε” τα λάθη και την κακή ημέρα του γκολκίπερ Αμπαλόρα την περασμένη εβδομάδα, σήμερα καλείται να κάνει μια μικρή υπέρβαση. Οφείλει να κερδίσει στην Τσεχία για να έχει ελπίδες πρόκρισης, μια απλή νίκη με ένα γκολ διαφορά στέλνει το ματς στην παράταση, ενώ μια πιο ευρεία επικράτηση της δίνει το εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο η Σερίφ, έκανε μεγάλα λάθη παρότι προηγήθηκε στο 37’. Μπήκε στο δεύτερο μέρος με εις βάρος της γκολ, απ’ το 65’ και έπειτα βρήκε ρυθμό και πίεσε, αλλά μεγάλες φάσεις δεν είχε. Πάντως, ίσως άξιζε την ισοπαλία.

“Πρέπει να είμαστε συμπαγείς. Θα ψάξουμε τη νίκη, παρότι ξέρουμε ότι ο αντίπαλος είναι καλή ομάδα. Ελπίζω να επαναλάβουμε την εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου του πρώτου αγώνα. Πρέπει να μείνουμε ήρεμοι και να περιμένουμε τις ευκαιρίες μας”, είπε ο κόουτς Τόμας. Έκανε αλλαγές στην ενδεκάδα στο ματς πρωταθλήματος με τη Σφίντουλ Γκέοργκε, ωστόσο η ομάδα του έκανε ανατροπή του σκορ μέχρι το 32’ και διαχειρίστηκε αρκετά καλά την κατάσταση στη συνέχεια, απειλήθηκε λιγότερο απ’ ότι περίμενε. Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα μετά το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Ζίμπρου, η Σερίφ είναι αήττητη στα τελευταία έξι εκτός έδρας ματς για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ (2-4-0).