* Τον Δ’ όμιλο πλαισιώνουν οι Φορταλέζα & Νασιονάλ Ποτόσι.

Στον 1ο γύρο (10/04): Μπόκα – Τρινιντένσε 1-0

ΤΡΙΝΙΝΤΕΝΣΕ (Παραγουάη)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Τακουάρι.

Δίχως rotation έπαιξε το Σάββατο στο τοπικό ντέρμπι για να πάρει δίκαιο πόντο, κρατώντας ανέπαφη την εστία της σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, αλλά διατηρείται πολύ χαμηλά στην εγχώρια Απερτούρα με την χειρότερη άμυνα όλων (28 γκολ σε 16 ματς).

Όσον αφορά το Sudamericana, πριν δύο εβδομάδες κέρδισε εντός έδρας τη Νασιονάλ Ποτόσι (2-0) σκοράροντας στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου για να διατηρήσει ελπίδες πρόκρισης, την οποία θα προσπαθήσει να κλέψει από την Μπόκα.

Στο ματς του “Μπομπονέρα” έχασε με 1-0, παίζοντας ανθεκτική άμυνα μέχρι το 71ο λεπτό, ενώ ήταν ανταγωνιστική και στην εντός έδρας πρεμιέρα με τη Φορταλέζα (0-2), παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 4’.

Δίχως σημαντικά προβλήματα για τον κόουτς Αρούα ενόψει σημερινού αγώνα.

ΤΡΙΝΙΝΤΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ (Αργεντινή)

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία (1-1) με την Εστουδιάντες και αποκλεισμός στα πέναλτι. Ο Μερεντιέλ (41’) άνοιξε σκορ για την Μπόκα, αλλά στο 73’ έμεινε με 10 παίκτες και στο 76’ ο Σέτρε ισοφάρισε με πέναλτι.

Χάθηκε ο πρώτος τίτλος του 2024 για την “σενέισε”, την προηγούμενη Τρίτη στην ουδέτερη Κόρδοβα αποκλείστηκε στα ημιτελικά του Copa de la Liga από τη μετέπειτα πρωταθλήτρια.

Μπήκε καλύτερα στο ματς η ομάδα του Μαρτίνες, ξόδεψε δύο μεγάλες ευκαιρίες πριν προηγηθεί με ποιοτικό εναέριο πλασέ του Μερεντιέλ. Δεν απειλήθηκε στο πρώτο μέρος και στο ξεκίνημα του δευτέρου άγγιξε το δεύτερο γκολ. Το άτσαλο μαρκάρισμα του στόπερ Λέμα όμως χάρισε το πέναλτι ισοφάρισης στην Εστουδιάντες, η οποία αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στην “ρώσικη ρουλέτα”.

Όσον αφορά το Copa Sudamericana, πριν δύο εβδομάδες γνώρισε βαριά ήττα στη Φορταλέζα (4-2) και ο στόχος της πρωτιάς στον όμιλο δυσκόλεψε πολύ πλέον στο -5. Καλείται σήμερα να μην πάθει κι άλλη ζημιά και μπλέξει περισσότερο στην υπόθεση πρόκριση.

Με 23 ποδοσφαιριστές αναχώρησε η αποστολή από το Μπουένος Άιρες, εκτός έμειναν οι Βαλεντίνι, Μπλοντέλ, Ρόχο, Ανσελμίνο στην άμυνα, ο ποιοτικός μέσος Μπουγιάουδε, ο μακροχρόνια τραυματίας Σεμπάγιος και ο Μπενεντέτο (φορ).