4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες. Από κάθε όμιλο προκρίνονται στον επόμενο γύρο οι δύο πρώτες ομάδες, η τρίτη ομάδα συνεχίζει στο Κόπα Σουνταμερικάνα.

*Την περασμένη σεζόν, οι δυο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στους ομίλους του Κόπα Σουνταμερικάνα, με τα μεταξύ τους να λήγουν ισόπαλα χωρίς τέρματα.

*Στον πρώτο γύρο: Λίγκα ντε Κίτο – Μποταφόγκο 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Libertadores

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Μπαΐα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και παρότι ισοφάρισε με τον Ζεφίνιο στο 63ο λεπτό, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 86′.

Τέλος έλαβε το νικηφόρο σερί των πέντε αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, για τη Μποταφόγκο. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Αρτούρ Ζόρζε υποδέχθηκε τη Μπαΐα, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 1-2, για το πρωτάθλημα. Μπορεί το μεταξύ τους να ήταν αρκετά ισορροπημένο από άποψη ευκαιριών, ωστόσο δεν ήταν ικανή να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, παρότι ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1.

Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται ψηλά με εννέα βαθμούς στις πέντε πρώτες στροφές και στο -1 από την κορυφή. Σε ότι αφορά το Κόπα Λιμπερταδόρες τώρα, ξεκίνησε με δυο ήττες στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια του ομίλου, ωστόσο στο τελευταίο επικράτησε με 3-1 της Ουνιβερσιτάριο. Υπολογίζεται και πάλι ο μέσος Τσε Τσε, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του.

Μποταφόγκο Στατιστικά

*Σκοράρει στα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΓΚΑ ΝΤΕ ΚΙΤΟ (Ισημερινός)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Μουσούκ Ρούνα, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Άρτσε στο 41ο λεπτό, για να μείνει και με δέκα παίκτες στο 78′, όταν και αποβλήθηκε ο Αλβαράδο.

Από ένα νικηφόρο σερί τριών αγώνων προέρχεται η Λίγκα ντε Κίτο, εντός των συνόρων. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Χοσέπ Αλκάθερ φιλοξενήθηκε από τη Μουσούκ Ρούνα, της οποίας και επικράτησε με 0-1 στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Αποτέλεσμα που δε συνάδει και με την εικόνα του ματς, με την ίδια να έχει λιγότερες ευκαιρίες και να βρίσκει δίχτυα κόντρα στη ροή, αντέχοντας στην πίεση που δέχθηκε στην πορεία.

Είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο (1-0 εντός) και Λιμπερτάδ (2-3 εκτός), οπότε και είναι στην τρίτη θέση και στο -2 από την πρωτοπόρο Αούκας, έχοντας και ματς λιγότερο. Εκτός συνόρων τώρα, έχει από μια νίκη, ισοπαλία και ήττα στον όμιλο του Κόπα Λιμπερταδόρες.