Φάση των “16”

*Αγώνας ρεβάνς, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Α’ ματς: Άντερλεχτ – Βιγιαρεάλ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Μπέτις, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 38’ ο Μπόρχα Ιγλέσιας σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 55’ ο Γέρεμι Πίνο ισοφάρισε για τη Βιγιαρεάλ και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Βιγιαρεάλ δεν κατάφερε να κερδίσει τα δύο τελευταία παιχνίδια της, όμως τα αποτελέσματά της δεν είναι αρνητικά. Αφενός, πήρε την ισοπαλία στις Βρυξέλλες με την Άντερλεχτ (1-1) και θα έχει την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στο γήπεδό της. Αφετέρου, είχε ένα δεύτερο σερί, ίδιο αποτέλεσμα με τη Μπέτις, η οποία είναι ένας αντίπαλος με ανάλογο στόχο, την έξοδο στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν. Το θετικό για το “Κίτρινο Υποβρύχιο” είναι ότι δεν έχει υποστεί ήττα για τέσσερις αγώνες, με απολογισμό δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

“Το στάτους της ομάδας είναι διαφορετικό τώρα, είμαστε πολύ καλά”, δήλωσε ο Κίκε Σετιέν. Πολύ σημαντικό για την αγωνιστική άνοδο της ομάδας, στο πιο κρίσιμο, τελευταίο κομμάτι της σεζόν, είναι ότι επέστρεψαν οι περισσότεροι από τους τραυματίες και προσφέρουν στον Ισπανό προπονητή, παραπάνω λύσεις. Συγκεκριμένα, είναι υγιείς και εντάσσονται στο σύνολο εκ νέου οι Λο Σέλσο, Πεδράθα, Τζάκσον. Από την άλλη, είναι εκτός έως το φινάλε της σεζόν ο μέσος Κοκλέν με σοβαρό τραυματισμό. Αμφίβολος ο Καπού.

Βιγιαρεάλ Στατιστικά

*6/10 παιχνίδια τελευταία με goal/goal

*7/10 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 13/17 ματς εντός έδρας

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0, εντός έδρας, εναντίον της Σερκλ Μπριζ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 9’ ο Σλιμανί σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, που διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και πήγαν με το υπέρ τους σκορ στο ημίχρονο. Στο 85’ και πάλι ο Σλιμανί πέτυχε γκολ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90’ αποβλήθηκε ο Ντένκεϊ για τους φιλοξενούμενους.

Η Άντερλεχτ επέστρεψε στις επιτυχίες καθώς νίκησε εντός έδρας τη Σερκλ Μπριζ (2-0) στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Ήταν η πρώτη επιτυχία ύστερα από τρεις αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κόνφερενς Λιγκ. Η ομάδα του Ρίμερ πήρε την ισοπαλία απέναντι στην ανώτερη ως ομάδα, Βιγιαρεάλ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των “16” του Κόνφερενς Λιγκ, με 1-1 και θα κυνηγήσει την έκπληξη στην Ισπανία.

Γενικά, έχει παρουσιάσει σκαμπανεβάσματα το τελευταίο διάστημα, ούτως ή άλλως η χρονιά της είναι κακή, με πολλά προβλήματα από την αρχή αυτής, αγωνιστικά και μη. Οι “Μωβ” μετρούν δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες στα τελευταία πέντε παιχνιδια σε όλες τις διοργανώσεις. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός με τραυματισμό ο Τρεμπέλ, δεν επηρεάζουν οι Ντελκρουά, Κάνα. Επιστρέφει συγκριτικά με το πρωτάθλημα ο κεντρικός χαφ Ντιαβαρά.