* 23η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Άρσεναλ κέρδισε (3-2) το περσινό εντός έδρας  για την Πρέμιερ, αλλά τελευταία φορά που επικράτησε της Λίβερπουλ δύο σερί σεζόν εντός έδρας ήταν το 2015.

* Η Λίβερπουλ έχει σκοράρει και στα 16 τελευταία πρωταθληματικά απέναντι στην Άρσεναλ κι έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ (108) εναντίον της από κάθε άλλο αντίπαλο.

* Η Άρσεναλ έχει προηγηθεί στο πρώτο 10ο λεπτό και στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια για την Πρέμιερ Λιγκ.

* Στον 1ο γύρο (23/12): Λίβερπουλ – Άρσεναλ 1-1

* Στο FA Cup (07/01): Άρσεναλ – Λίβερπουλ 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΑΡΣΕΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Φόρεστ. Οι Ζεσούς (65’) και Σάκα (72’) σκόραραν για την Άρσεναλ και ο Αβονίγι (89’) μείωσε για την Φόρεστ.

Με 2/2 νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ ξεκίνησαν το 2024 οι “κανονιέρηδες”, αλλά οι εμφανίσεις τους δεν έχουν μειώσει τα ερωτηματικά για τον αν μπορούν να παραμείνουν μέχρι τέλους στην κούρσα τίτλου.

Κυριαρχική εδαφικά (81% κατοχή) στο πρώτο ημίχρονο της Τρίτης η ομάδα του Αρτέτα, αλλά στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου ήταν και πάλι φλύαρη, δεν είχε καθαρές ευκαιρίες παρότι κατασκήνωσε στην περιοχή της Φόρεστ.

Με μία γρήγορη εκτέλεση πλαγίου και γκάφα του αντίπαλου κίπερ στην κλειστή γωνία κατάφερε να προηγηθεί και σε μία από τις ελάχιστες περιπτώσεις που βρήκε χώρο να τρέξει ο Σάκα έκανε το 0-2. Ακόμα κι έτσι στις καθυστερήσεις έζησε σασπένς, μετά τη μείωση της Φόρεστ στην πρώτη της αξιόλογη φάση.

Χειρότερος της μεσοεπιθετικής γραμμής στο Νότιγχαμ ο Μαρτινέλι, δεν αναμένεται να χάσει όμως τη θέση του στην 11αδα για το σημερινό ματς, αφού απέναντι στη Λίβερπουλ έχει τις περισσότερες συνεισφορές (4 γκολ + 2 ασίστ) από κάθε άλλο αντίπαλο.

“Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να παίξουμε όπως παίξαμε και στα δύο προηγούμενα απέναντί τους και να είμαστε πιο αποτελεσματικοί στις δύο περιοχές. Είμαι ενθουσιασμένος, είναι πάντα ωραίο να προετοιμάζεσαι για τη Λίβερπουλ.” δήλωσε ο Αρτέτα.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Πάρτεϊ (μέσος) υποτροπίασε και παραμένει εκτός, πλησιάζουν στη δράση οι Βιέιρα (μέσος), Τίμπερ (στόπερ/μπακ), αλλά δεν αναμένεται να προλάβουν. Επέστρεψε από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής ο Ελνένι (μέσος), απουσιάζει με την Εθνική Ιαπωνίας ο Τομιγιάσου (μπακ).

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Τσέλσι. Οι Ζότα (23’), Μπράντλεϊ (39’), Σζομποσζλάι (65’) έκαναν το 3-0, ο Ενκουνκού (71’) μείωσε για την Τσέλσι και ο Ντίας (79’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Εντυπωσιακοί οι “κόκκινοι” στην αναμέτρηση της Τετάρτης, πραγματοποιώντας μία εκ των κορυφαίων εμφανίσεών τους στην σεζόν, σκόρπισαν τη μέχρι πρότινος φορμαρισμένη ομάδα του Ποτσετίνο και διατήρησαν την απόσταση των 5 βαθμών από τους ανταγωνιστές στην κούρσα τίτλου.

Με ένταση, με άμεσο παιχνίδι, με γρήγορες συνεργασίες η ομάδα του Κλοπ και το Νούνιες να δίνει τον υψηλό ρυθμό μπροστά, παρά την ιστορική αστοχία του. Ο Ουρουγουανός τελείωσε το ματς με 11 σουτ, 1.45 xGoals και 4 δοκάρια, τα οποία αποτελούν ρεκόρ στην ιστορία της Opta από το 2003! Βοήθησε τα μέγιστα όμως στο σάστισμα των αντίπαλων στόπερ και το άνοιγμα χώρων για τους Ζότα, Ντίας. Κορυφαίος του αγώνα όμως ήταν ο 20χρονος Μπράντλεϊ που ξεκίνησε ξανά στο δεξί άκρο της άμυνας και σε 68 λεπτά έδωσε δύο ασίστ και τέλειωσε με “φονικό” τρόπο τη μετάβαση για το 2-0.

Ο Ζότα έφτασε τα 4 γκολ στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια, κουβαλά στο κομμάτι της εκτέλεσης ελλείψει Σαλάχ και στις 5 εμφανίσεις του στο Emirates έχει γκολ ή ασίστ ανά 41 λεπτά!!!

“Για πρώτη φορά στην σεζόν έχουμε την πολυτέλεια επιλογών για αρκετές θέσεις. Τους χρειαζόμαστε όλους. Μας περιμένει πολύ δύσκολος αντίπαλος και θα πρέπει να είμαστε στα καλύτερά μας. Παίξαμε δις πρόσφατα, δεν ήταν τέλεια αμφότερα τα παιχνίδια μας.” δήλωσε ο Κλοπ.

Επέστρεψε στις προπονήσεις ο Τιάγκο (μέσος), αλλά οι Μάτιπ (στόπερ), Τσιμίκας (αρ. μπακ), Μπαϊτσετιτς (μέσος), Ντόακ (εξτρέμ), Σαλάχ (φορ/εξτρέμ) παραμένουν τραυματίες κι ο Έντο λείπει με την Εθνική Ιαπωνίας.

Σημαντικό ερωτηματικό η ετοιμότητα του Νούνιες (φορ) που αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι της Τετάρτης. Ο Κλοπ δεν επιβεβαίωσε τη διαθεσιμότητά του, αλλά ο Ουρουγουανός συμμετείχε στις τελευταίες προπονήσεις.

Έχασε τον πατέρα του χθες ο Μπράντλεϊ (δεξί μπακ) και είναι άγνωστο αν θα συμπεριληφθεί στην αποστολή.