*6η αγωνιστική των πλέι οφ.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Αήττητος ο ΑΠΟΕΛ στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ανόρθωση, έχοντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ 1-1, ΑΠΟΕΛ – Ανόρθωση 1-0

*Στον πρώτο γύρο των πλέι οφ: Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ 0-0

ΑΠΟΕΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο ένατο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Τομανέ (75′) και Εντονγκαλά (82′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον ΑΠΟΕΛ, μετά από τις δυο σερί ήττες που υπέστη κόντρα σε Άρη Λεμεσού (2-1 εκτός) και Ομόνοια (0-1 εντός). Για την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι οφ, η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο φιλοξενήθηκε από την ΑΕΚ Λάρνακας, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2.

Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς στο παιχνίδι και παρότι προσπάθησε να γίνει απειλητική, δυσκολεύτηκε να βρει χώρους και να μπει στην αντίπαλη περιοχή. Αλλαγή σκηνικού μετά την ανάπαυλα, είχε τον έλεγχο και παρότι γλίτωσε από δεύτερο τέρμα, εν τέλει κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή, σκοράροντας δις στα τελευταία λεπτά.

Διατηρείται έτσι μόνος πρώτος στην κατάταξη και έχει την ευκαιρία να ανοίξει ακόμη περισσότερο τη διαφορά από τους διώκτες του. Επικράτησε στα 12/15 φετινά εντός της στη διοργάνωση, στα οποία είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και μια ήττα.

ΑΠΟΕΛ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Γκερέρο στο 37′, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 68′. Αμφότερες έμειναν με δέκα παίκτες στο 88ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες παραμένει εδώ και πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος η Ανόρθωση, έχοντας δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάννη Οκκά φιλοξενήθηκε από τον Άρη Λεμεσού, με τον οποίο έμειναν στο 1-1.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, το έδειξε από νωρίς και λίγο πριν την ανάπαυλα πήρε και το προβάδισμα, από το σημείο του πέναλτι. Άνοιξε το ματς στην πορεία, με φάσεις εκατέρωθεν, με την ίδια να δέχεται την ισοφάριση, παρότι “φλέρταρε” ακόμη και με ήττα.

Πρώτος βαθμός μετά τις τρεις ήττες από Ομόνοια (2-1 εκτός), Πάφο (2-3 εντός) και ΑΕΚ Λάρνακας (0-1 εντός). Γεγονός που την αφήνει στην έκτη και τελευταία θέση των πλέι οφ, έχοντας σημαντική διαφορά από την πρώτη πεντάδα. Ηττήθηκε στις 5/7 πιο πρόσφατες εξόδους της (1-1-5). Κόντρα στην Ομόνοια θα εκτίσει ο Αρτυματάς.