*25 αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάλκε – Άουγκσμπουργκ 2-3

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Σάλκε παραμένει αήττητη στα 10/11 τελευταία εκτός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια (τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες).

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (5-3) από την Μπάγερν. Μόλις στο 2′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Μπερίσα, απάντησαν οι Ζοάο Κανσέλο (15′), Πάβαρ (18′, 35′) και Σανέ (45′). Ο Μπερίσα μείωσε με πέναλτι στο 60′, προτού ο Ντέιβις κάνει το 5-2 στο 74′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καρδόνα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πλήρωσε ακριβά το γεγονός πως προηγήθηκε με το καλημέρα στο βαυαρικό ντέρμπι, δεχόμενη τέσσερα γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου από την Μπάγερν. Ο διασυρμός με 5-2 στην “Allianz Arena” ήρθε φυσιολογικά για την Άουγκσμπουργκ που συνέχισε τα σκαμπανεβάσματά της, πηγαίνοντας από νίκη σε ήττα και τούμπαλιν στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές. Συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς βρίσκεται στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη και τη σημερινή αντίπαλό της.

Πανηγύρισε το “τρίποντο” σε τέσσερις εντός έδρας αγωνιστικές και σήμερα έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει το σχετικό ρεκόρ της από το φθινόπωρο 2014. “Θέλουμε να κερδίσουμε τη Σάλκε, δεν υπάρχει άλλος δρόμος για εμάς”, υπογράμμισε ο προπονητής Μάασεν. “Μάχη” με τον Πέντερσεν για τη θέση του αριστερού μπακ δίνει ο Ιάγκο, δεν αποκλείεται να μπει στην ενδεκάδα ο Καρντονά μετά το γκολ που πέτυχε την προηγούμενη βδομάδα.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

*Over 1,5 ημίχρονο στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΛΚΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με την Ντόρτμουντ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Σλότερμπεκ (38′) και Γκερέιρο (60′), απάντησαν ισάριθμες οι Μπούλτερ (50′) και Κάραμαν (79′).

Έβγαλε πάθος στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου, στάθηκε στο ύψος του ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ και, τελικά, απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας από την Ντόρτμουντ στη “Veltins Arena” (2-2). Η Σάλκε πήρε τον δεύτερο ρόλο από το ξεκίνημα, ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίζοντας λίγο μετά την έναρξή, προτού ο Καραμάν “γράψει” το τελικό αποτέλεσμα στο 79′.

Το εν λόγω αποτέλεσμα ήρθε μετά τις δύο σερί νίκες των “βασιλικών μπλε” κόντρα σε Στουτγκάρδη και Μπόχουμ, διατηρούνται αήττητοι σε επτά αγωνιστικές (2-5-0) στις πέντε από τις οποίες κράτησαν clean sheet. “Δεν με αφορά η πρώτη αναμέτρηση με την Άουγκσμπουργκ, θα πρέπει να βγάλουμε το δικό μας στιλ ποδοσφαίρου και να διατηρηθούμε ψύχραιμοι”, υπογράμμισε ο προπονητής Ράις. Φανέλα βασικού προβάρει ο Καραμάν, λογικά θα πάρει τη θέση του Αϊντίν. Δύσκολα θα υπάρξουν περαιτέρω αλλαγές στην ενδεκάδα.