*12η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στη σύγχρονη ιστορία τους

ΑΜΑΖΟΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Αμαζόνας έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Νοβοριζοντίνο, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Λούκα στις καθυστερήσεις και ενώ είχε προηγηθεί με τον Ένιο στο 35’.

Η Αμαζόνας αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Νοβοριζοντίνο, σε έναν αγώνα που ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις, πλησιάζοντας πάρα πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη στο εθνικό πρωτάθλημα. Αλλά δεν το πέτυχε τώρα, ίσως συμβεί αργότερα.

Στο γήπεδό της έχει τρεις νίκες, αλλά έχασε το πιο πρόσφατο παιχνίδι της. Γενικώς δεν δείχνει στην καλύτερη της κατάσταση, με εφτά ήττες της στους 13 τελευταίους αγώνες, όπου έχει και τρεις νίκες.

Βρέθηκε εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά στην ισοβαθμία και λόγω χειρότερης επίθεσης, εκεί που δείχνει να υπάρχει και το μεγαλύτερο πρόβλημα. Δηλαδή στο σκοράρισμα.

Αμαζόνας Στατιστικά

*10/18 G/G εντός έδρας το 2024

*9/12 under 2,5 εντός έδρας το 2024

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Προηγούμενο ματς: Η Κοριτίμπα κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Αμέρικα Μινέιρο, με τέρμα του Λούκας Ρονιέρ στο 56ο λεπτό.

H Κοριτίμπα κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Αμέρικα Μινέιρο, δεύτερη νίκη στους τρεις τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη, ενώ έχει τέσσερις νίκες στους εφτά τελευταίους αγώνες, με τρεις νίκες και έχοντας χάσει μόνο από την Σεαρά σε αυτό το διάστημα.

Συνεχίζει να μην έχει νίκη στο εθνικό πρωτάθλημα εκτός έδρας, αλλά με τρεις ισοπαλίες σε πέντε παιχνίδια.

Γενικώς παρουσιάζεται καλύτερη στο γήπεδό της, παρά μακριά από αυτό, ενώ παραμένει αήττητη από τότε που ανέλαβε την τεχνικό της ηγεσία ο Φάμπιο Ματίας.

Πάντως στους δύο τελευταίους αγώνες πήρε τέσσερις βαθμούς από άμεσους ανταγωνιστές για την άνοδο, κάτι που ίσως την βελτιώσει και ψυχολογικά.

Είναι στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 8η θέση του, αν κερδίσει απόψε, πολύ πιθανόν να μπει στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου.