*Πρώτος μεταξύ τους προημιτελικός του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας. Ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της ομάδας που είναι σήμερα φιλοξενούμενη. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στο σκορ και των δύο αγώνων μετά και την διεξαγωγή του επαναληπτικού, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*”Εμφύλιος” της Σαουδικής Αραβίας

*Η Αλ Χιλάλ είναι αήττητη στα οκτώ τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, με έξι νίκες.

ΑΛ ΧΙΛΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Χιλάλ κέρδισε 3-1 την Αλ Ιτιχάντ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Καντέ στο 12ο λεπτό. Ισοφάρισε με τον Αλ Σέχρι στο 39’, προηγήθηκε με τον Μάλκολμ στο 59’ και σφράγισε την νίκη της με τον Αμπντουλχαμίντ στο 67ο λεπτο.

Η Αλ Χιλάλ πέρασε και από την έδρα της Αλ Ετιφάκ, κερδίζοντας με 0-2, πετυχαίνοντας την 25η συνεχόμενη νίκη της (!), ενώ είναι αήττητη σε 90λεπτο εδώ και 35 παιχνίδια και φυσικά η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος. Επιδόσεις με τις οποίες “γράφει” ιστορία στην χώρα!

Και όλα αυτά ενώ παίζει χωρίς το μεγάλο της μεταγραφικό απόκτημα, τον Νεϊμάρ, που έχει παίξει ελάχιστα φέτος. Έχουν αναλάβει δράση οι υπόλοιποι πολύ καλοί παίκτες του ρόστερ της, και είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα ως τώρα.

Γι’ αυτό και είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της χώρας της, στο +9 από την δεύτερη θέση και την Αλ Νασρ, έχοντας πάντα την καλύτερη άμυνα και επίθεση της κατηγορίας.

Βέβαια το σημερινό παιχνίδι είναι τελείως διαφορετικό, αφού πρόκειται για διπλές αναμετρήσεις μεταξύ ίδιων ομάδων. Βέβαια η Αλ Χιλάλ έχει το πλεονέκτημα της εμπειρίας, καθώς έχει κατακτήσει τον τίτλο το 2019 και το 2021, παίζοντας στον τελικό το 2022.

Στον όμιλο της τερμάτισε πρώτη και στα νοκ – άουτ παιχνίδια απέκλεισε την δεύτερη του ομίλου της σημερινής της αντίπαλου, την Σεπαχάν, με 2/2 νίκες, αμφότερες με ίδιο σκορ (3-1).

Αλ Χιλάλ Στατιστικά

*14/22 over 2,5 εντός έδρας

*12/22 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΑΛ ΙΤΙΧΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ιτιχάντ έχασε 3-1 εκτός έδρας από την Αλ Χιλάλ, παρόλο που προηγήθηκε με τον Καντέ στο 12’. Ισοφαρίστηκε από τον Αλ Σέχρι στο 39’, βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Μάλκολμ στο 59’ και δέχθηκε τρίτο τέρμα από τον Αμπντουλχαμίντ στο 67ο λεπτο.

Η Αλ Ιτιχάντ επέστρεψε στις ήττες, χάνοντας στο μεγάλο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής στη Σαουδική Αραβία, με 3-1 από την Αλ Χιλάλ. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από έξι αγώνες, πρώτη μετά μετά την επανέναρξη της σεζόν από τη διακοπή.

Παραμένει στην 5η θέση, αλλά πλέον στο -7 από την τρίτη θέση, ενώ είναι στο -32 (!) από την κορυφή και τη σημερινή της αντίπαλο.

Και αυτή έχει κατακτήσει στο παρελθόν το συγκεκριμένο τρόπαιο, δύο φορές σερί, αλλά πολύ πίσω χρονικά, το 2004 και το 2005!

Στον όμιλο της τερμάτισε πρώτη και στα νοκ – άουτ παιχνίδια απέκλεισε την δεύτερη του ομίλου της σημερινής της αντίπαλου, την Ναβμπαχόρ, κερδίζοντας 2-1 εντός, αφού έφερε ισοπαλία 0-0 εκτός έδρας.