*25η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Αλ Χιλάλ – Αλ Σαμπάμπ 2-0

*Τρία σερί over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

ΑΛ ΣΑΜΠΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Σαμπάμπ κέρδισε άνετα με 0-3 εκτός έδρας την Αλ Χαζμ, ανοίγοντας το σκορ με αυτογκόλ του Μπρούνο Βιάνα στο 34’, ενώ πέτυχε δύο τέρματα ακόμη με τους Ντιαλό (53’), Ραντίφ (90’).

H Αλ Σαμπάμπ επικράτησε άνετα με 0-3 εκτός έδρας της Αλ Χαζμ, επιστρέφοντας στις νίκες, έπειτα από τρεις αγώνες στους οποίους είχε χάσει υς δύο και είχε φέρει μία ισοπαλία.

Πάντως μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, έχασε και τους δύο αγώνες που έπαιξε στην έδρα της, εκεί που αγωνίζεται και σήμερα, με το ίδιο σκορ μάλιστα (2-3).

Είναι στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πάντα σε μικρή απόσταση ασφαλείας, στο +4 συγκεκριμένα, από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αλ Σαμπάμπ Στατιστικά

*9/16 under 2,5 εντός έδρας

*9/16 G/G εμτός έδρας

ΑΛ ΧΙΛΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Χιλάλ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Νταμάκ, σε ένα παιχνίδι που όλα τα τέρματα μπήκαν σχεδόν στο τελευταίο δεκάλεπτο! Προηγήθηκε στο 79’ με τον Αλ Ταουσάρι, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Άντολιτς στο 86’, στο 88ο λεπτό απέκτησε αριθμητικό προβάδισμα, παίρνοντας τη νίκη με τέρμα του Μάικλ στις καθυστερήσεις.

Η Αλ Χιλάλ κέρδισε και την Νταμάκ 2-1 εντός έδρας, ίσως την αντίπαλο που την έχει δυσκολέψει περισσότερο φέτος στο πρωτάθλημα!

Βέβαια λίγο την ενδιαφέρουν πλέον οι αντίπαλοι της, αφού έχει πετύχει 29 σερί νίκες σε όλους τους θεσμούς, επίδοση ρεκόρ κόσμου! Μακριά από την έδρα της έχει 13 σερί νίκες!

Στο πρωτάθλημα είναι πάντα πρωτοπόρος, η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, βρίσκεται στο +12 από την δεύτερη θέση και την Αλ Νασρ, έχοντας πάντα την καλύτερη άμυνα και επίθεση της κατηγορίας

Και όλα αυτά ενώ παίζει χωρίς το μεγάλο της μεταγραφικό απόκτημα, τον Νεϊμάρ, που έχει παίξει ελάχιστα φέτος. Έχουν αναλάβει δράση οι υπόλοιποι πολύ καλοί παίκτες του ρόστερ της, με τεράστιο πρωταγωνιστή τον Σέρβο επιθετικό Μίτροβιτς.