*Φάση ομίλων των προκριματικών του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022. Σαρανταοχτώ ομάδες κληρώθηκαν σε 12 ομίλους των τεσσάρων, οι δύο πρώτες κερδίζουν το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης. Το Καμερούν έχει προκριθεί ήδη σε αυτή ως διοργανώτρια χώρα

*Κεκλεισμένων των θυρών

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

*Ά Γύρος: Αιθιοπία – Ακτή Ελεφαντοστού 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Κόπα Άφρικα

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ακτή Ελεφαντοστού πήρε μια σχετικά άνετη νίκη στην έδρα του Νίγηρα (0-3) για την προηγούμενη αγωνιστική της διοργάνωσης και ουσιαστικά με αυτό το αποτέλεσμα εξασφάλισε την πρόκριση στα τελικά του Κυπέλλου Εθνών. Αυτό γιατί ακόμα κι αν ηττηθεί στην τελευταία αγωνιστική και παράλληλα νικήσει η Μαδαγασκάρη, ισοβαθμούν, αλλά υπερτερεί στα μεταξύ τους. Τρεις νίκες και μία ισοπαλία σε πέντε αγώνες στον όμιλο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 0-3 εκτός έδρας, του Νίγηρα, στο πλαίσιο των προκριματικών του Κυπέλλου Εθνών. Στο 25’ ο Οριέ σκόραρε για το 0-1 και στο 34’ ο Γκραντέλ έκανε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους, που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 60’ ο Κάνον πέτυχε τρίτο τέρμα και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΙΘΙΟΠΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Αιθιοπία πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής, η οποία τη βάζει σε θέση ισχύος για την πρόκριση. Επιβλήθηκε εντός έδρας της Μαδαγασκάρης (4-0), την προσπέρασε στη βαθμολογία και πλέον θέλει νίκη ή ισοπαλία για να περάσει στα τελικά του Κυπέλλου Εθνών. Τρεις νίκες και δύο ήττες ο απολογισμός στον όμιλο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 4-0 εντός έδρας της Μαδαγασκάρης, στο πλαίσιο των προκριματικών του Κυπέλλου Εθνών. Στο 19’ ο Γκεμπρεμισέλ σκόραρε για το 1-0 και στο 34’ ο Καμπεντέ έκανε το 3-0. Στο 41’ ο Αχμέντ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για το πρώτο ημίχρονο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπεκέλε στο 86’.