14η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο πέμπτο λεπτό με τον Ρούι Μοδέστο, με τον ίδιο να διαμορφώνει και το τελικό αποτέλεσμα στο 18′.

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε από τη διακοπή η ΑΪΚ. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Μπρομαποϊκάρνα, στο μεταξύ τους ντέρμπι, από την έδρα της οποίας έφυγε με το διπλό, μετά και το τελικό 0-2. Μπήκε πιο δυναμικά και πήρε από νωρίς σαφές προβάδισμα. Στην πορεία έκανε περισσότερο διαχείριση και συντήρηση δυνάμεων, έχοντας και δοκάρι σε αντεπίθεση που έβγαλε.

Κάπως έτσι έβαλε τέλος στο σερί των εννέα αγώνων χωρίς τρίποντο (0-4-5), φτάνοντας τους δέκα βαθμούς συνολικά, που τη φέρνουν πάνω μόνο από τις Γκέτεμποργκ και Βάρμπεργκς. Επικράτησε μια φορά στα έξι εντός της (1-2-3). Παρελθόν αποτελεί από την τεχνική ηγεσία της ο Αντρέας Μπρένστρεμ, με τον Νορβηγό Χένινγκ Μπεργκ να τον διαδέχεται.

ΑΪΚ Στατιστικά

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Νόρκεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 14ο λεπτό με τον Χόβλαντ και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (45’+3, 51′), εν τέλει ισοφάρισε στο 56′ με τον Γκούσταφσον.

Συνέχεια στο αήττητο σερί που “έτρεχε” πριν τη διακοπή, κατάφερε να δώσει η Χάκεν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Περ-Ματίας Χέγκμο φιλοξενήθηκε από τη Νόρκεπινγκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Αν και προηγήθηκε από νωρίς, έδωσε αρκετά δικαιώματα και το πλήρωσε με ανατροπή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά είχε άμεση απάντηση, ενώ αν και υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Πρώτη απώλεια μετά τις τρεις νίκες επί των Γκέτεμποργκ (4-1 εντός), Βάρμπεργκς (0-2 εκτός) και Μιάλμπι (3-0 εντός), έφτασε τους 29 βαθμούς και είναι τρίτη στη βαθμολογία Α Σουηδίας. Πήρε το διπλό στις 3/7 φετινές της εξόδους, στις οποίες είχε ακόμη από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την ερχόμενη Τετάρτη (12/07), θα υποδεχθεί τη Νιου Σεντς, στο πρώτη μεταξύ τους παιχνίδι για τον πρώτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Από το σημερινό ΑΪΚ – Χάκεν θα απουσιάσει για οικογενειακούς λόγους ο πρώτος σκόρερ της, Μπένι Τραορέ, με τα υπόλοιπα αγωνιστικά προβλήματα να είναι γνώριμα. Στην αποστολή είναι και πάλι οι Όσκαρ Ουντένας και Σίγκε Γιάνσον.