*Αγώνας ρεβάνς για την ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο παιχνίδι ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Μαδρίτης, την 1η Ιουνίου, τη Λίβερπουλ.

*Η προϊστορία είναι μικρή για τις δυο ομάδες αφού έχουν βρεθεί μια φορά αντίπαλες στο θεσμό του Κυπέλλου Κυπελλούχων το 1981. Τότε τα «σπιρούνια» πέτυχαν δυο νίκες, επικρατώντας με 3-1 στο Άμστερνταμ και με 3-0 στο Λονδίνο.

*Η Τότεναμ βρίσκεται για πρώτη φορά στην ιστορία της σε ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ ο Άγιαξ επιστρέφει σε αυτή μετά από την σεζόν 1996-97 όταν και αποκλείστηκε από τη Γιουβέντους.

*Ο Άγιαξ μετρά μόλις 1 εντός έδρας ήττα στα 11 τελευταία παιχνίδια του στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ έχει σκοράρει στα 20 από τα 21 τελευταία και πάλι εντός έδρας παιχνίδια του.

*Η Τότεναμ σκόραρε στα 10 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στη διοργάνωση, ενώ τα 8 από τα 10 τελευταία της μακριά από το Λονδίνο, ήταν και G/G.

*Τις 25 από τις 27 φορές που ο Άγιαξ κέρδισε το πρώτο ματς εκτός έδρας, πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

*Στο πρώτο ματς (Τότεναμ – Άγιαξ 0-1): Ο Άγιαξ ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με τον Φαν Ντε Μπεκ στο 15΄. Η Τότεναμ ανέβασε την απόδοση της, πίεσε τον  «Αίαντα» στο δεύτερο μέρος, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα, έχοντας δοκάρι με τον Νέρες.

ΑΓΙΑΞ

Έκανε το  πρώτο βήμα για να επιστρέψει σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ μετά από 23 χρόνια, πραγματοποιώντας ακόμη μια σπουδαία εμφάνιση. Μετά τη Μαδρίτη και το Τορίνο, κέρδισε αυτή τη φορά και στο Λονδίνο, την Τότεναμ με σκορ 1-0 και θέλει να υπερασπιστεί αυτή τη νίκη στον αποψινό επαναληπτικό του Άμστερνταμ. Ήταν πολύ καλός στο πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε με τον Φαν Ντε Μπεκ, ενώ άντεξε στην πίεση της αντιπάλου του στο δεύτερο και κράτησε το υπέρ του 1-0 μέχρι το φινάλε.

Στο μεταξύ την Κυριακή κατέκτησε το Κύπελλο Ολλανδίας, για 19η φορά στην ιστορία του και πρώτη μετά το 2010, χάρη στο επιβλητικό 4-0 επί της Βίλεμ στο «Ντε Κάιπ». Μέσα σε ένα λεπτό, στο πρώτο ημίχρονο, ο Άγιαξ σκόραρε δύο φορές, πρώτα με την κεφαλιά του Ζίγεκ και σχεδόν με… τη σέντρα με πλασέ Χούντελααρ. Ο Άγιαξ συνέχισε το ίδιο δυνατά και στην επανάληψη, φτάνοντας σε τρίτο γκολ στο 67΄ και πάλι με τον Χούντελααρ, ενώ στο 76΄ Κρίστενσεν διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Την ίδια ώρα στο πρωτάθλημα εξακολουθεί να ορίζει τη μοίρα του, αφού με 2/2 νίκες στα ισάριθμα παιχνίδια που απομένουν (με Ουτρέχτη εντός και με Ντε Γκράαφστσαπ εκτός έδρας) κατακτά και μαθηματικά τον τίτλο, έχοντας υπέρ του πιθανή ισοβαθμία με την Αϊντχόφεν.

Ο Έρικ Τεν Χαγκ μιλώντας για την αποψινή αναμέτρηση τόνισε μεταξύ άλλων: «Δεν είμαι ιδιαίτερα αγχωμένος αν και ο στόχος είναι σημαντικός. Είμαστε καλά, αλλά θα πρέπει να είμαστε επιθετικοί ξεχνώντας τι έγινε στο πρώτο παιχνίδι. Θέλουμε να νικήσουμε ξανά. Θα παίξουμε σε μία εκπληκτική ατμόσφαιρα και ελπίζω ότι οι οπαδοί θα μας δώσουν σημαντική χείρα βοηθείας. Δεν σκεφτόμαστε το πρώτο ματς με την Τότεναμ. Σε σχέση με την Ρεάλ Μαδρίτης και την Γιουβέντους οι ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ παίζουν με μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι τους και για αυτό θα πρέπει να ξεπεράσουμε εκ νέου τα όριά μας. Αυτή είναι η πραγματική πρόκληση που έχουμε απέναντί μας». Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών, με τον Φέλτμαν να κερδίζει πιθανότατα την θέση από τον Μαζραουί στο δεξί άκρο της άμυνας.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια του, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Novibet).

Προηγούμενο ματς: Νίκη με σκορ 4-0 επί της Βίλεμ, στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΤΟΤΕΝΑΜ

Λύγισε από τα προβλήματα και τις απουσίες, χάνοντας με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι με αντίπαλο τον Άγιαξ στο Λονδίνο. Μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, δέχθηκε το γκολ από τον Φαν Ντε Μπεκ και δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ήταν πιο ενεργητική, πίεσε την εστία του Ονάνα, έχασε κάποιες ευκαιρίες, αλλά παράλληλα κινδύνεψε να δεχθεί κα δεύτερο τέρμα, στο δοκάρι του Νέρες. Πλέον είναι υποχρεωμένη να κυνηγήσει την ανατροπή στον αποψινό επαναληπτικό.

Στο μεταξύ στο πρωτάθλημα γνώρισε την ήττα εκτός έδρας από την Μπόρνμουθ, αλλά στο τέλος της αγωνιστικής, αποδείχθηκε «γλυκιά», αφού κατά 99,9% έχει εξασφαλίσει την έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτό γιατί διατηρεί υπέρ της μια διαφορά 8 τερμάτων, σε περίπτωση που ισοβαθμήσει με την Άρσεναλ, ακόμη δηλαδή και να χάσει η ίδια εντός από την Έβερτον και η συμπολίτισσα της να κερδίσει εκτός έδρας την Μπέρνλι. Στο παιχνίδι απέναντι στην Μπόρνμουθ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος αλλά δεν σκόραρε και στο φινάλε του έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Σον. Μάλιστα λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης έμεινε και με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Φόιτ, που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι. Έτσι, δέχθηκε πίεση και λύγισε στις καθυστερήσεις από την κεφαλιά του Ακέ.

Ο Μαουρίτσιο Ποκετίνο μιλώντας για το αποψινό παιχνίδι, τόνισε μεταξύ άλλων: ««Το κακό αποτέλεσμα στον πρώτο παιχνίδι προφανώς το κάνει δυσκολότερο αύριο (σ.σ σήμερα), αλλά όλα είναι ανοιχτά ακόμα. Πρέπει να κερδίσουμε και να παίξουμε όσο καλύτερα μπορούμε. Είναι μια σπουδαία στιγμή για εμάς. Κανείς δεν πίστευε πως θα έχουμε την ευκαιρία την τελευταία εβδομάδα της σεζόν, να φτάσουμε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Τώρα πρέπει να πιστεύουμε και απολαύσουμε τη στιγμή». Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, επανέρχεται ο Σον που ήταν τιμωρημένος στο πρώτο παιχνίδι, όχι όμως οι Κέιν, Γουίνκς και Οριέ. Τραυματίστηκε με την Μπόρνμουθ ο Σάντσες, ενώ μπήκε στην αποστολή ο Λαμέλα.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 under στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 από την Μπόρνμουθ, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ.