*Δεύτερο παιχνίδι για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστούν πέναλτι.

*Μόλις δύο νίκες μετρά η Ντιναμό Ζάγκρεμπ σε 11 ματς κόντρα σε ελληνικές ομάδες. Έχασε τα 8/11 ματς, δεν έχει νίκη τα τελευταία 46 χρόνια!

*Αήττητη η ΑΕΚ κόντρα σε ομάδες απ’ την Κροατία, πήρε τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια (4-1-0).

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ την Αντβέρπ. Η ομάδα που θα αποκλειστεί θα παίξει με μια εκ των Κοπεγχάγης ή Σπάρτα Πράγας στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

*Με χρήση VAR.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Ντιναμό Ζάγκρεμπ – ΑΕΚ 1-2.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ, 172)

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ την περασμένη Τρίτη. Το 1-0 ο Μπουλάτ για την Ντιναμό στο 39’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το 1-1 έκανε ο Τσούμπερ στο 59’, το 1-2 ήρθε στις καθυστερήσεις απ’ τον Γαλανόπουλο.

Πήρε τεράστια νίκη την περασμένη Τρίτη στην Κροατία, μαζί και το προβάδισμα για την πρόκριση. Ήταν εκτός κλίματος στο πρώτο ημίχρονο, είχε πολλά προβλήματα στον έλεγχο της επιθετικότητας της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, δε μάρκαρε σωστά, είχε αποστάσεις και έκανε πολλά λάθη. Δέχτηκε το γκολ λίγο πριν το φινάλε, είχε έλλειψη συγκέντρωσης και παραλίγο να το «πληρώσει» με δεύτερο γκολ. Άλλαξε άρδην η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο 45λεπτο, η ΑΕΚ πίεσε περισσότερο, έκλεψε μπάλες και διαχειρίστηκε τις επιθέσεις της με πολύ πιο σωστές αποφάσεις, ισοφάρισε γρήγορα και αφού δέχτηκε λίγη πίεση (έβγαλε ο Στάνκοβιτς μια-δυο φάσεις), στη συνέχεια ήταν καθηλωτική.

Είδε διαρκώς την μπάλα, έκανε τη μία επίθεση μετά την άλλη, δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις με το ωραίο γκολ του Γαλανόπουλου και είχε άλλες δύο μεγάλες φάσεις με τον Βίντα για να κάνει το 1-3. «Παίξαμε πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος. Διορθώσαμε κάποια πράγματα στο ημίχρονο που είχαμε συζητήσει πριν το ματς. Παίξαμε απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο. Λαμβάνοντας υπόψιν το πρώτο παιχνίδι καταλάβαμε ότι οποιαδήποτε χαλάρωση δεν επιτρέπεται. Το καλύτερο παράδειγμα είναι ο τρόπος που τελειώσαμε το παιχνίδι», είπε ο κόουτς Αλμέιδα.

Έφτιαξε κάπως η ψυχολογία της ομάδας μετά τη δολοφονία του Μιχάλη Κατσουρή και όσα ακολούθησαν, σήμερα το γήπεδο θα είναι γεμάτο, άπαντες θέλουν να αρπάξουν την ευκαιρία για συμμετοχή στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, ένα βήμα πριν τους ομίλους. Ο Αλμέιδα επεσήμανε χθες ότι έρχονται συνεχόμενα παιχνίδια και εκεί θα κάνει rotation, ωστόσο δεν είναι σαφές αν θα το πράξει και σήμερα. «Οι αποφάσεις μου κάθε φορά είναι όλο και πιο δύσκολες γιατί οι παίκτες είναι ισοδύναμοι. Αλλά ταυτόχρονα μου δίνει περισσότερη εμπιστοσύνη και αυτοπεποίθηση γιατί ξέρω ότι έχοντας αυτά τα παιχνίδια μπροστά μας μπορώ να υπολογίζω σε όλους τους ποδοσφαιριστές».

Διαθέσιμος και ο Γκατσίνοβιτς, πλέον το μοναδικό πρόβλημα είναι ο Πάολο Φερνάντες. Ίσως μείνει στον πάγκο ο Ελίασον για να παίξει απ’ την αρχή ο Άμραμπατ, δύσκολα θα δούμε άλλες διαφοροποιήσεις στην ενδεκάδα.

ΑΕΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*ΝG τα 4/6 φιλικά και επίσημα ματς.

*Έρχεται από πέντε σερί Over 2.5 σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

*Η ΑΕΚ δέχτηκε γκολ στα τελευταία εφτά ματς προκριματικών Τσάμπιονς Λιγκ.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (ΚΡΟΑΤΙΑ, 38)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στην ΑΕΚ. Το 1-0 ο Μπουλάτ για την Ντιναμό στο 39’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το 1-1 έκανε ο Τσούμπερ στο 59’, το 1-2 ήρθε στις καθυστερήσεις απ’ τον Γαλανόπουλο.

Καλή μόνο στο πρώτο ημίχρονο η Ντιναμό Ζάγκρεμπ την περασμένη Τρίτη, αυτό ήταν το διάστημα που θα μπορούσε να κάνει μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ. Είχε το γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ κι άλλες πολύ καλές στιγμές, κυκλοφορούσε πολύ καλά την μπάλα, ήταν γρήγορη και απειλητική, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απ’ την «ένωση» πέρα από μια φάση. Αιφνιδιάστηκε απ’ την εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος, έκανε «φθηνά» λάθη σε χώρους που δεν έπρεπε και ισοφαρίστηκε γρήγορα, θα μπορούσε να πάρει άμεσα εκ νέου προβάδισμα, αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ. Έβγαλε εικόνα πανικού στα τελευταία λεπτά, δεχόταν τη μία επίθεση μετά την άλλη, δεν είχε τον τρόπο να περιορίσει ή να ελέγξει την κατάσταση. Τυχερή που δε δέχτηκε τρίτο γκολ, αυτό συνέβη καθαρά λόγω Λιβάκοβιτς.

«Είχα ξαφνιαστεί που δεν είχα δεχτεί ερώτηση για την ΑΕΚ πριν το πρώτο παιχνίδι, αλλά τώρα είναι ξεκάθαρο τι ομάδα είναι. Μερικοί που έπαιξαν είπαν ότι είναι η καλύτερη ομάδα σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης. Το πρώτο παιχνίδι είχε δύο διαφορετικά ημίχρονα. Βγήκαν πιο δυνατοί στο δεύτερο μέρος. Η αντίπαλος είναι σκληρή, έμπειρη, επιθετική και δεν είναι ασταθής, γι’ αυτό απαιτείται υψηλό επίπεδο από εμάς», είπε ο κόουτς Μπίστσαν, για να προσθέσει: «Πρέπει να νικήσουμε. Πιστεύουμε στους εαυτούς μας, θα πέσουμε στη μάχη».

Προέκυψαν δύο προβλήματα μετά το ματς, καθώς οι Μίσιτς και Σπίκιτς είναι αμφίβολοι, ενώ και ο Μπατούρινα δεν έχει ξεπεράσει πλήρως την ίωση που τον ταλαιπώρησε. Αν αυτοί οι παίκτες λείψουν, θα συνιστά μεγάλο πρόβλημα για τη μεσαία γραμμή.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Σκόραρε τουλάχιστον δύο γκολ στα 4/6 τελευταία ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*ΝG στα 5/7 φετινά ματς, σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έχασε μόλις τρεις φορές στα τελευταία 17 ματς προκριματικών στο Τσάμπιονς Λιγκ (11-3-3).